A klímaváltozás napjaink egyik legnagyobb problémája, amelynek fő kiváltó oka az emberi tevékenység és az azzal járó szén-dioxid-kibocsátás. Bár az emisszió visszafogására világszerte vannak ígéretek és törekvések, a légkörben már jelenlévő üveghatású gázok még sokáig gondot okozhatnak a Földnek. Éppen ezért égető szükség lenne olyan módszerekre, amelyekkel kivonható a légköri szén-dioxid legalább egy része.
A föld alatti tárolás nem feltétlenül a legjobb megoldás
2021 szeptemberében kezdte meg működését Izlandon a világ legnagyobb olyan üzeme, amelyet arra terveztek, hogy a levegőből elnyelje a szén-dioxidot, majd elraktározza a föld alatt. A szakérők szerint azonban ennél a megoldásnál fennállhat annak kockázata, hogy az üvegházhatású gáz újra kiszivárog.
Színre lépnek a szén-dioxid-elnyelő kőzetek
A fentinél jobb alternatívának gondolják a szén mineralizációját (ásványosodását), amelynek lényege, hogy a szén-dioxidból származó szén egy ásványba záródik, és több ezer évig biztonságosan tárolódik. Ez a folyamat természetes módon a kőzet mállása során megy végbe, és sokkal több szén elnyelését teszi lehetővé, mint korábban gondolták - írta meg a The Guardian . A cikk szerint a közelmúltban elvégzett kísérletek azt mutatják, hogy egyes kőzetekben (például az olivinben) a mineralizációs folyamat során keletkező kristályok új repedéseket, ezzel pedig friss felületeket hoznak létre, így jelentősen nagy a kőzet szén-dioxid-elnyelő és széntároló képessége.
A tudósok jelenleg a folyamat optimalizálására törekszenek. Azt remélik, hamarosan széles körben bevethetőek lesznek a szén-dioxid-elnyelő kőzetek a klímaváltozás elleni küzdelemben.