Három éven belül eltűnhet a jég az Északi-sarkvidékről

Leghamarabb akár 2027 nyarán eljöhet az a nap, amikor az Északi-sarkvidék jégtakarója teljes egészében felolvad – figyelmeztet egy nemzetközi kutatócsoport.

A megváltozó időjárásmintázatok révén jelentős kihatással lenne az ökoszisztémára és a Föld éghajlatára, ha jégmentessé válna az Északi-sarkvidék. Márpedig két klímakutató számítógépes modellek elemzése alapján arra a következtetésre jutott, hogy az első ilyen nap akár már 2027-ben eljöhet. A kutatást Alexandra Jahn, a Coloradói Egyetem és Céline Heuzé, a Göteborgi Egyetem klimatológus szakember végezte el közösen. Aggasztó eredményeikről Nature Communications című folyóiratban számoltak be. „Egyetlen jégmentes nap az Északi-sarkvidéken még nem fogja drámaian megváltoztatni a dolgokat. Ugyanakkor megmutatja majd, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátása révén alapjaiban megváltoztattuk a Jeges-tenger természetes környezetét meghatározó jellegzetességet, vagyis azt, hogy egész évben tengerjég és hó borítja” – idézi Jahnt a Coloradói Egyetem keddi közleménye.

Északi-sarkvidék, jegesmedje, Jeges-tenger
Gyorsuló ütemben zsugorodik az Északi-sarkvidék tengeri jégtakarója. Fotó: Getty Images

A növekvő üvegházgáz-kibocsátás által fűtött globális felmelegedés hatására egyre gyorsabb ütemben zsugorodik az Északi-sarkvidék jégtakarója. Idén szeptemberben az amerikai Nemzeti Hó és Jég Adatközpont (NSIDC) arról számolt be, hogy az idei északi-sarkvidéki tengerijég-minimum – az a nap, amikor a legkevesebb fagyott tengervizet mérik az Északi-sarkon – az egyik legalacsonyabb volt 1978 óta. Noha a 4,28 millió négyzetkilométeres minimum a 2012-ben mért negatív csúcsot még éppen meghaladja, így is jelentősen elmarad azonban az 1979 és 1992 közötti időszakban feljegyzett 6,85 millió négyzetkilométeres átlagtól. Amennyiben a tengerjég kiterjedése 1 millió négyzetkilométer alá csökken, a tudósok már jégmentességről beszélnek.

Jahn korábbi kutatásai során azt az előrejelzést tette, hogy szinte elkerülhetetlen, hogy a jövőben egy teljes hónapra is jégmentessé váljon az Északi-sarkvidék. Vizsgálatai alapján úgy becsüli, ez leghamarabb a 2030-as években következhet be. Érdekelte azonban az a kérdés is, hogy mikor állhat elő az a helyzet, hogy először egy napra teljesen elolvad a jég, ami nyilvánvalóan hamarabb következik be, mint az első jégmentes hónap. Heuzéval közösen végül több mint háromszáz számítógépes szimulációt folytattak le. Ezekből az rajzolódott ki, hogy akár képes lesz-e csökkenteni az emberiség az üvegházhatású gázok kibocsátását, akár nem, az első jégmentes nap minden valószínűség szerint a következő két évtizedben valamikor el fog jönni. Becsléseik alapján leghamarabb három év múlva.

A tengerjég fontos szerepet játszik a globális éghajlat alakulásában. A napfényt visszaverve gátolja ugyanis az Északi-sarkvidék felmelegedését. A jégfelület kiterjedésének csökkenésével viszont a sötét óceán több hőt nyel el, gyorsítva a sarkvidéki és a globális felmelegedés ütemét. Ráadásul mindez a szélmozgást és a tengeri áramlatokat is megváltoztatja, a korábbiaknál szélsőségesebb időjárási eseményeket előidézve a bolygón. A két kutató mindazonáltal arra figyelmeztet: a kibocsátások drasztikus csökkentésével még lehetséges lenne lassítani a folyamatot.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.