2050-re a hús- és tejtermék-alternatívák már a fehérjék globális piacának felét is kitehetik – adta hírül Facebook-bejegyzésében a Rizikometer, az ENSZ Környezetvédelmi Programjának friss jelentésére hivatkozva. Mint írták, a népesség növekedésével a fehérjeforrások iránti kereslet is nő, amelynek kielégítésére már egyre több hús- és tejalternatíva áll rendelkezésre.
Több szempontból is jobban megéri
Az adatok tekintetében egyébként több okból is megérné jobban rászokni a növényi alapú ételekre. A jelentésből ugyanis kiderült, hogy a növényi alapú fehérjeforrások előállításához 97 százalékkal kevesebb földterületre és 30-50 százalékkal kevesebb energiára van szükség, mint a hagyományos hús előállítása esetén. Előbbiek termelése ráadásul akár 90 százalékkal kevesebb üvegházhatású gáz kibocsátásával jár az állatfarmok és a húsipar szennyezéséhez képest.
„A hús- és tejtermék-alternatívák széles körű elterjedése ugyanakkor az előállítási költségektől, az érzékszervi tulajdonságoktól és a társadalmi-kulturális elfogadottságtól is függ, hiszen hiába vannak az alternatív termékek kedvezőbb hatással a környezetre és az emberek egészségére, ha drágák, illetve ha kinézetük, állaguk, illatuk vagy ízük elriasztja a fogyasztókat attól, hogy ezeket válasszák” – olvasható a Rizikometer posztjában.