Drámai ütemben felgyorsult bizonyos mézelő méhek életciklusa az elmúlt fél évszázadban. Amerikai kutatók laboratóriumi vizsgálata szerint egyes méhfajták átlagosan feleannyi ideig élnek, mint az 1970-es években – írja a NewScientist. A folyamat hátterében meglepő okok is húzódhatnak.
A rossz génállomány miatt csökkenhetett az élettartam
Öt évtizeddel ezelőtt a hagyományos háziméh, vagy más néven nyugati mézelő méh (Apis mellifera) átlagos élettartama 34,3 nap volt. A Marylandi Egyetem kutatása szerint mostanra ez lecsökkent 17,7 napra. A szakértők szerint több ok is állhat a riasztó változás hátterében: bizonyos környezeti tényezők, például a növényvédő szerek terjedése és az élelmiszerforrások visszaszorulása genetikai okokra is visszavezethető.
A kutatók kezdetben azt vizsgálták, hogyan hat a méhek élettartamára, hogyha a szokásos cukros víz helyett sima vízzel táplálják őket. Miután korábbi tanulmányok eredményeivel is összevetették a saját kísérletükét, észrevették, hogy az 1970-es évektől napjainkig folyamatosan csökkent az állatok átlagos élettartama. Azt találták, hogy a legnagyobb méhészetekben élő méhkolóniákban különösen lecsökkent az állatok élethossza.
A szakemberek szerint a környezeti tényezők mellett a rossz genetikai háttér is kulcsszerepet játszik ebben. Ennek oka az is lehet, hogy a méheket szelektív módon kezdték szaporítani annak érdekében, hogy ellenállóbbak legyenek bizonyos betegségekkel szemben. A rövidebb életű méhek kisebb eséllyel betegítették meg egymást a különböző kórokozókkal, így a mesterséges szelekció hatására az állatok élettartama látványosan visszazuhant az évtizedek alatt.
A kutatók szerint, ha sikerülne azonosítani az élettartamot befolyásoló genetikai tényezőket, akkor akár hosszabb életű méhek tenyésztésére is lehetőség lenne. Emiatt további kutatásokat sürgetnek a témában, hiszen a méhek ökoszisztémában betöltött szerepe kardinális.