Koronavírus: nem ettől javult a levegő

Nem a koronavírus-járvány feltartóztatása érdekében bevezetett korlátozások miatt javult a levegő minősége a pandémia idején az amerikai, európai városokban - állapították meg amerikai kutatók. Sokkal inkább az időjárás természetes változékonyságát sejtik a háttérben.

Kínában, Európában és Észak-Amerikában is feltérképezték az emberi egészségre káros, 2,5 mikronos finomszemcsés anyagok (szálló por) légköri koncentrációját. A St. Louis-i Washington Egyetem, a Goddard Űrrepülési Központ, a Kaliforniai Műszaki Egyetem és az új-skócai Galhousi Egyetem kutatói műholdas adatokat, földi telepítésű megfigyelő állomásokat és új számítógépes modellezési rendszert alkalmazva alig találtak változást 2020 januárja és áprilisa között a szálló por koncentrációjában az előző évek - 2019 és 2018 - azonos időszakához képest, egyetlen kivételtől eltekintve.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus levegő, koronavírus légszennyezettség, koronavírus korlátozások
A szigor kisebb szerepet játszott a levegő tisztulásában, mint gondolták. Fotó: Getty Images

Csak egyetlen helyen hozott javulást a szigor

Összehasonlítva a szálló por szintjét a három vizsgált év azonos időszakában - amikor a vizsgált térségekben mindenhol egyaránt elrendeltek kijárási korlátozásokat -, nem találtak sok nyilvánvaló jelet a levegő minőségének javulására Észak-Amerikában és Európában. "A legvilágosabb észlelhető jelet a szálló por csökkenésére az Észak-kínai-síkság fölött találtuk, ahol a legszigorúbb kijárási korlátozásokat rendelték el" - mondta Melanie Hammer, a Washington Egyetem kutatója.

Koronavírus: van, ahol kénytelenek szigorítani nyárra - kattintson!

Hogy kiderítsék, valóban a kijárási korlátozások az okai ennek, a kutatócsoport vizsgálatot végzett. Egyik forgatókönyvükben a szennyezőanyag-kibocsátás állandó volt és csupán az időjárás volt a felelős a szálló por szintjének éves változásáért. "Azt találtuk, hogy ez magyarázatot ad az általunk látott különbségek nagy részére" - mondta Hammer. Másik forgatókönyvükben csökkentették a közlekedés okozta és ember által előidézett más nitrogén-dioxid-forrásból származó szennyezést, amely tükrözte a kijárási korlátozásokat, amikor is kevesebb ember ült gépkocsiba, és kevesebb ipari létesítmény működött. "Önmagában ez egyáltalán nem adott magyarázatot. De ha a kettőt vegyítettük, akkor vált érzékelhetővé az Észak-kínai-síkság szembeötlő eredménye" - így Hammer.

Az időjárás szerepe

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kutatók szerint ezen kínai térségben azért volt olyan szembeszökő a változás, mert ott igen szennyezett a levegő normális időkben. "Valószínűleg nagyobb csökkenést tapasztalunk egy olyan térségben, ahol magasabb szintről kezd csökkenni a koncentráció - magyarázta. Észak-Amerikában és Európában viszont egyenletesen csökken a szálló por koncentrációja. "Meglepődtünk, hogy az időjárás ilyen domináns szerepet játszik a szálló por csökkenésében" - tette hozzá a szakértő.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.