Egy tartós északnyugati széláramlat miatt egymást érik az időjárási frontok, és idén még alig esett eső - nyilatkozta az Inforádiónak Kovács Attila meteorológus. A szakember szerint a talaj kiszáradt, és bár az őszi vetések most még jól bírják, de ebből később nagy baj lehet.
Az ország középső sávjában - nagy területeken - van, ahol az elmúlt harminc napban az egy millimétert is alig-alig éri el a csapadékösszeg, ami nagyon kevés. Ráadásul az elmúlt időszakban átvonuló frontokat kísérő nagy szelek tovább szárították a talajt. Az őszi vetések és az erdők most még jól viselik a szárazságot, de előbb-utóbb baj lesz belőle - jelezte a meteorológus. Hozzátette: hogyha csapadékhiányos marad a tél hátralévő része, valamint a tavasz, akkor az esetleges nyári aszály még fokozottabban jelentkezhet.
Egyre gyakoribbak az aszályok Európa-szerte
"Európában a nyári aszályok gyakoriságát lehet tapasztalni. Egyértelmű jelei vannak annak, hogy az aszályos időszakok egyre sűrűbben, hosszabban és intenzívebben jelentkeznek" - olvasható ki egy közelmúltban végzett kutatás eredményeiből. A müncheni Ludwig Maximilians Egyetem új kutatása szerint Európában a klímaváltozás 2003-ban, 2010-ben és 2018-ban okozott súlyos társadalmi, gazdasági és környezeti következményeket. Egyebek mellett az aszályos időszakok miatti terméshozam-visszaesést.
Az előrejelzések szerint 2080 és 2099 között Európában gyakrabban várhatók erősebb mértékű nyári aszályok. Ezzel párhuzamosan a téli csapadékhiányos időszakok száma csökkenni fog a legtöbb országban. Tehát nyáron kevesebb eső lesz, télen több.