Sosem volt még olyan meleg a nyár, mint idén

Az idei nyár volt a legmelegebb az északi féltekén a feljegyzések kezdete óta – jelentette be pénteken az Európai Unió Copernicus klímafigyelő szolgálata. Nagy a valószínűsége továbbá, hogy az idei év a valaha mért legmelegebb év lesz.

Az intézet jelentése szerint a felszíni átlaghőmérséklet június eleje és augusztus vége között 16,82 Celsius-fok volt, 0,71 Celsius-fokkal magasabb, mint az 1991-től 2020-ig mért augusztusi átlaghőmérséklet. Az idei augusztus 1,51 Celsius-fokkal haladta meg az iparosodás előtti szintet. Ez a tizennégyhónapos időszak 13. hónapja, amikor a felszíni levegő globális átlaghőmérséklete meghaladta az iparosodás előtti szint 1,5 Celsius-fokos értékét.

Míg az idei nyár Európa nyugati és északi részén a szokásosnál több esőt hozott, a kontinens déli és keleti részén nem ritkán aszályokkal járó szárazság is kialakult. „Az utóbbi három hónapban volt a legforróbb június és augusztus, a legmelegebb nap és a legforróbb nyár” – sorolta Samantha Burgess, a szolgálat igazgatóhelyettese.

Hozzátette, nagy a valószínűsége, hogy 2024 a legmelegebb év lesz a feljegyzések kezdete óta. Az idei nyár szélsőséges időjárási jelenségei ugyanis vélhetően csak erősödnek, egyre súlyosabb hatást gyakorolva az emberekre és a bolygóra, amennyiben nem teszünk lépéseket az üvegházhatású gázok csökkentésére. „Jelentős lehűlésre lenne szükség az elkövetkezendő hónapokban ahhoz, hogy mégse az idei év váljon a legforróbb nyárrá. Erre utaló jeleket azonban egyelőre nem látunk” – jelentette ki Carlo Buontempo, a Copernicus igazgatója.

Borítókép: Getty Images

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +4 °C
Minimum: +0 °C

Az ország nagyobb részén borult, párás idő várható. Szitálás, esetleg gyenge eső előfordulhat. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad. Késő este is döntően 0 és +5 fok közötti értéket mérhetünk. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, jelentős fronthatás nem valószínű.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra