Több millió életet követelhetett a szélsőséges idő világszerte

A klímaváltozás még súlyosabbá tette az elmúlt 20 év legtragikusabb szélsőséges időjárási eseményeit, aminek következtében több mint 570 ezer ember lelte halálát - figyelmeztetett a megalapításának tizedik évfordulója alkalmából közzétett jelentésében a World Weather Attribution (WWA) nemzetközi tudóscsoport.

A klímakutatók rámutattak, hogy a globális felmelegedés még csak 1,3 Celsius-fokkal növelte meg az iparosodás előtti korszakhoz viszonyított hőmérsékletet, de már ez is súlyosbította az extrém időjárási eseményeket. A szélsőséges időjárási események kialakulását és hatását a kutatók szerint a globális felemelegedés fokozza, amit az üvegházhatású gázkibocsátás csökkentésével lehetne globálisan mérsékelni, de a világ jelenleg a 3 Celsius-fokos felmelegedés felé tart, amit António Guterres ENSZ-főtitkár a közelmúltban "katasztrofálisnak" nevezett.

Az első elemzést, amely a klímaváltozásnak tulajdonított egy időjárási eseményt, a 2003-ban bekövetkezett, 70 ezer ember halálát okozó hőhullámot, 20 éve publikálták brit kutatók. A 2014-ben alapított World Weather Attribution (WWA) tudóscsoportjának friss jelentése szerint az 576 042 halálos áldozatot követelő tíz legsúlyosabb időjárási eseményt három trópusi ciklon, négy erópai hőhullám, két heves esőzés -az egyik Indiában, a másik a Földközi-tenger térségében - és az Afrika északkeleti részén pusztító aszály okozta. Megállapításuk szerint ezek az események a klímaváltozás miatt lettek intenzívebbek.

A klímaváltozás miatt egyre több ember életét követeli majd a szélsőséges időjárás a közeljövőben. Fotó: Getty Images
A klímaváltozás miatt egyre több ember életét követeli majd a szélsőséges időjárás a közeljövőben. Fotó: Getty Images

A kutatók megjegyezték, hogy a halálos áldozatok száma a hivatalos statisztikákból származik, de becslésük szerint akár több millió, nem regisztrált, hőség okozta haláleset fordulhatott elő. "A klímaváltozás nem távoli fenyegetés" - szögezte le Friederike Otto, a WWA társalapító vezetője és hangsúlyozta, hogy tanulmányuknak fel kell nyitnia a globális felmelegedést okozó fosszilis tüzelőanyagokhoz ragaszkodó politikai vezetők szemét. A kutatók arra is rámutattak, hogy az extrém időjárás okozta halálozások egy része elkerülhető lenne.

Az országoknak fel kell készülniük: korai előrejelző rendszereket kell telepíteniük, fokozniuk kel a városok ellenállóképességét vizes élőhelyek, zöld tetők, városi erdők és menedékhelyek kialakításával, és a klímaváltozás hatásainak ellenálló infrastruktúrát kell létrehozniuk. Roop Singh, a Vöröskereszt és Vörös Félhold Társaságok Nemzetközi Szövetsége (IFRC) klímaközpontjának egyik vezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy a rengeteg halálos áldozat azt jelzi, nem vagyunk felkészülve az 1,3 Celsius-fokos felmelegedésre, nem is beszélve az 1,5 vagy 2 Celsius-fokosról. Singh kiemelte, hogy miközben a felkészülés és alkalmazkodás fontos, de végsősoron az üvegházhatású gázkibocsátás csökkentésére lenne szükség. "A felmelegedés minden töredéknyi fokával egyre több rekorddöntő eseményt fogunk látni, amelyek az országokat a mélybe taszíthatják bármennyire felkészültek is" - fogalmazott.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Általában közepesen, főként a déli tájakon erősen felhős idő várható, a Dunántúl északnyugati részein lesz a legtöbb napsütés. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, néhol viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 19 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.