Veszélyben Európa vízellátása

Európa "víztornyai", a gleccserek azért is zsugorodnak, mert a globális felmelegedés hatására olvadnak a jégsapkák. Pedig innen is látják el Európa vízigényét, még atomerőműveket is hűtenek a gleccserekből származó vízzel.

Svájc gleccserei kevesebb mint száz év alatt térfogatuk több mint felét elvesztették, ráadásul az idei hosszú, forró nyár felgyorsította az olvadást. Mindez komolyan veszélyezteti Európa vízellátását a tudósok szerint – derült ki egy új tanulmányból, melyet a BBC szemlézett.

Európa víztornyainak is hívják a gleccsereket, mert télen megtartják a havat, nyáron pedig fokozatosan kieresztik, vízzel ellátva Európa folyóit és terméseit, de még az atomerőművek hűtéséhez is a gleccserekből eredő vizet hasznosítják. A gleccserek nyáron síközpontokat tartanak fenn, és vonzzák a hegymászókat és kirándulókat. Az Alpok közösségei most a jövőjük miatt aggódnak.

A kiszáradó gleccserek Európa vízellátását is veszélyeztetik. Fotó: Getty IMages
A kiszáradó gleccserek Európa vízellátását is veszélyeztetik. Fotó: Getty IMages

Svájcban, 3 ezer méteres tengerszint feletti magasságban, ahol a Glacier 3000 nevű drótkötélpálya-társaság működik, már hatalmas területeket borít csupasz szikla. Két gleccser, a Tsanfleuron és a Scex Rouge szétváltak, és évezredek óta nem látott területet hoztak felszínre.

A zürichi Szövetségi Technológiai Intézet és a Svájci Szövetségi Tájhivatal közös tanulmánya a tudósok többéves megfigyeléseinek eredményét mutatja, mivel évek óta figyelik az olvadás folyamatát, és összehasonlították a gleccserek 1930-as évekbeli topográfiai képeit az elmúlt 10 év képeivel.

A Berni Egyetem glaciológusa, Mauro Fischer jégmérő rudakkal méri minden év tavaszától a jég vastagságát, amivel nyáron és ősszel szokta ellenőrizni a gleccsereket. Idén júliusban az a megdöbbentő látvány fogadta, hogy a jégmérő rudak körül teljesen elolvadt a jég, így a rudak a földön hevertek.

Az eredmények csak alátámasztják az elméletet, miszerint Európa gleccserei azért is zsugorodnak, mert a globális felmelegedés hatására olvadnak a jégsapkák.


5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.