

Latin neve
Silybum marianum
Népies neve
őszbogáncs
A növény leírása
A fészkesvirágzatúak (Asteraceae=Compositae) családjába tartozik. Mediterrán vidékről származó egyéves tüskés növény (1-1,5 m magas). Hazánkban termesztik, de utak mentén, réteken, legelőkön is megtalálható. Sok fényt és meleget igényel, de jó szárazságtűrő. Kaszattermése van.
Hogyan gyűjtsük?
Gyógyászati célokra általában a növény érett magját hasznosítják, de szárított formában a föld feletti leveles hajtásrésze is felhasználható. A nyári hónapokban gyűjthető.
Érdekesség
A fákban szegény vidékeken tüzelőanyagnak is használták.
Mi van benne?
A termésfal tartalmaz szilimarint, többféle flavonolignán keverékét. A főkomponensek a szilandrin, szilibin, szilihermin, szilikrisztin. A növényben találhatók még flavonoidok, szterolok.
Mire jó?
A szilimarin (és vegyületei) antioxidánsként, szabadgyökfogóként védi a májat. Fokozza a májsejtekben a ribonukleinsav, illetve a fehérjeszintézist is.
Heveny májgyulladásban, májzsugorodással járó betegségekben alkalmazzák, valamint gyógyszerek okozta májkárosodás kezelésére, megelőzésére kiváló szer.
Hogyan használjuk?
Tea enyhe emésztési panaszokra: Csészénként egy teáskanálnyi érett magot szétmorzsolunk, leöntünk forrásban lévő vízzel, és negyedóra múlva megszűrjük. Napi három alkalommal étkezések előtt fogyasztunk egy-egy csészét.
Jó tudni!
A tea nagyon alacsony koncentrációban tartalmaz szilimarint, májbetegségek kezelésére inkább az izolált szilimarint tartalmazó gyógyszerkészítményeket válasszuk.
Ezek a gyógynövények is érdekelhetnek
Kálmos, orvosi
Angyalgyökér, orvosi
Fehér árvacsalán
Vaníliapuding citromfűvel
Orvosi Somkóró
Borostyánpálinka
Cserszömörce
Gránátalma koktél
Fekete nadálytő
Kutyabenge
Pemetefű, közönséges
Levendula
Hárs kislevelű
Napraforgó
Levendula
Homoktövis
Nagymama bodzalekvárja
Kankalin, tavaszi
Pemetefű, közönséges
Fodormenta-szósz
Vaníliapuding citromfűvel
Benedekfű
Fecskefű, vérehulló
Katáng, mezei
Orvosmeteorológia
Fronthatás:
Kettős front
Maximum:
+18 °C
Minimum:
+8 °C
Az északkeleti, keleti országrészben legfeljebb átmeneti felhősebb időszakok fordulhatnak elő, itt már csapadék sem valószínű, míg hazánk nyugati, délnyugati felén csak délután indul határozott csökkenésnek a felhőzet északkelet felől, és ezzel együtt ott is csökken a csapadékhajlam. Az északi, északkeleti szelet a keleti országrészben, valamint a Nyugat-Dunántúlon sokfelé kísérik erős, néhol viharos lökések, majd az esti óráktól veszít az erejéből a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 23 fok között valószínű, a tartósabban felhős nyugati tájakon lesz a hűvösebb, míg délen, délkeleten a melegebb idő. Késő este 9 és 15 fok között alakul a hőmérséklet. Ma sem pihenhet a frontérzékenyek szervezete.