Az elmúlt két és fél évben minden korábbinál több időt töltöttek otthon az emberek világszerte, ami felmérések szerint nagy hobbiállattartási lázhoz vezetett. Bár azzal kapcsolatban nincsenek adatok, hogyan változott a magyarországi háztartásokban élő kisállatok száma, az állateledelt és -felszerelést árusító szaküzletek forgalmán lemérhető a változás – írja a vg.hu.
A lapnak Kisgergely Dániel, a Fressnapf-Hungária Kft. ügyvezetője nyilatkozott, aki elmondta, a 2020-ban elért 21,8 milliárdos nettó árbevétel 2021-ben 26,4 milliárd forintra nőtt. Idén ráadásul további hasonló mértékű forgalombővülésre számítanak.
A pandémia második évében, 2021-ben 15 százalékkal több fogadó csomagot vásároltak, ami az új állattartók számának növekedésére utal. Az igazi többletet, a kb. 25 százalékos pluszt ugyanakkor az állatfelszerelések kategóriájában realizálták Kisgergely Dániel szerint. Ez egyértelműen az otthon töltött idő növekedésének mellékhatása: a pandémia mindkét évében nagyobb keletjük volt a kutyajátékoknak, kutya- és macskafekhelyeknek, cicabútoroknak. Érdekesség, de az infláció ellenére a Fressnapf vásárlóinak zöme továbbra is ragaszkodik az eddig vásárolt eledelekhez, míg felszereléseket egyre ritkábban vásárolnak. Egyelőre arra sem utalnak a számok, hogy az olcsóbb termékekre tömegesen váltanának át.
Kartondoboz helyett műanyag rekesz
Az ügyvezető arról is beszélt, hogy a Fressnapf saját haszna rovására féken tartott árakkal igyekszik elkerülni a termékváltást, a beszerzési árak növekményét nem hárítja át egy az egyben a vásárlókra. Mint hangsúlyozta, egyre népszerűbb a költségkímélő és környezettudatos, csomagolásmentes szállítás, amikor nem kartondobozban, hanem műanyag rekeszekben szállítják ki az árut. Ennek az az előnye, hogy a vevőnél semmiféle csomagolóanyagot nem hagynak, ráadásul annak árát is meg lehet takarítani.
Ami a két éve indult webshopot illeti, a kosarak összetétele nem tér el számottevően az áruházitól. A vásárlók igyekeznek nagyobb időszakot lefedni az eledelbeszerzésekkel, a forgalom nagymértékben a nagyvárosokra koncentrálódik. A falvakban még mindig nagy hagyománya van a háztartási maradékkal etetésnek, ott a kisállatoknak ritkábban vásárolnak külön élelmet.