Gyakori például, hogy valamilyen férgességet adnak át a gazdiknak. Ilyenkor a leggyakoribb tünet a hányinger , a hányás, a hasmenés, az étvágyvesztés, illetve a súlycsökkenés. A macskák és a kutyák leggyakrabban bélférget, horogférget hordoznak.
A háziállatok így fertőznek
A paraziták gyakoribbak kismacskákban, kiskutyákban, illetve olyan állatoknál, akik sok időt töltenek a szabadban. Mivel az állatok székletében szaporodnak, alomtakarítás, illetve a széklet felszedése során érdemes óvatosnak lenni. Ótvart is elkaphatunk az állatoktól_ ilyenkor viszkető, piros kiütéseket tapasztalhatunk, amelyen néha hámlanak, illetve kör alakban jelentkeznek. Ezt nem parazita, hanem gombás fertőzés okozza. Meglehetősen könnyen terjed érintéssel, így ha az állatunknál ezt diagnosztizálják, mindenképpen alaposan fertőtlenítsünk mindent, amivel a kedvencünk érintkezett.
A giardiasis szintén olyan fertőzés, amelyet kutyáktól és macskáktól is elkaphatunk. A tünetek közé tartozik a hasmenés, a viaszos széklet, a hasi görcsök, a hányinger, a hányás és a dehidratáció. A betegséget egy giardia nevű parazita okozza, amely széklettel terjed - általában egy-két hét a lefolyása, és kezelésre jól reagál. A macskák székletével terjed a toxoplazmózis nevű betegség is. Tünete izomfájdalom, láz, fejfájás, görcsök, zavarodottság, hányás és hasmenés lehet. Mivel a hordozó állatok nagyon gyakran tünetmentesek, fontos, hogy mindig legyünk nagyon körültekintőek, mikor az almot takarítjuk vagy az állat székletével érintkezhetünk (például kerti munka során) - ez különösen kismamákra érvényes.
A leptospirózis tünetei hasonlóak az influenzáéihoz - láz, fejfájás, izomfájdalom, hasmenés, hányinger és hányás jelentkezhet. Elég komoly bakteriális fertőzésről van szó, amely vízzel, illetve vizelettel terjed - a kutyák általában úgy kapják el, hogy fertőzött vizet lefetyelnek séta közben. Tüneteik gyakorlatilag megegyeznek azokkal a tünetekkel, amelyeket az emberek produkálnak. Leptospirózis ellen létezik oltás, amelyet érdemes beadatni a kutyáknak. Szintén létezik oltás veszettség ellen, amelyet mindig adassunk be állatainknak.
A veszettség tünetei közé az agresszív viselkedés, a nyáladzás, a görcsök, az egyensúlyvesztés és a bénulás tartozik. Általában fertőzött állat harapásával terjed, és csak emlősökre veszélyes. Ha kóbor állat (nemcsak kutya vagy macska, hanem bármilyen emlős) harap meg minket, akkor azonnal menjünk orvoshoz, mert kezelés nélkül a veszettség emberre is halálos. Fontos tudni, hogy a háziállatok közül leggyakrabban a macskák lesznek veszettek.
Forrás: care2.com