A guineai páviánok, a makik és a vizayai sertések ürüléke olyan természetesen előforduló vírusokat, vagyis bakteriofágokat tartalmaz, amelyeket fel lehetne használni a nehezen kezelhető diabéteszes lábszárfekélyek elleni küzdelemben – számol be a Medical X Press a Sheffieldi Egyetem kutatóinak eredményeiről. A bakteriofágok elpusztítják az antibiotikumoknak ellenálló, multirezisztens baktériumfajokat, amelyek a végtag amputációját eredményező lábfekélyeket okozzák.
Nem lesz szükség amputációra?
Számos állat ürülékéből sikerült több olyan bakteriofágot izolálni, amelyeket sikeresen lehetne használni a diabéteszes lábbetegek kezelésére. Eddig a guineai pávián, a zsiráf, a maki, a visakáni sertés és a binturong ürülékét használtuk fel sikeresen. Célunk hogy ezeket életképes kezelésekké fejlesszük olyan betegek számára, akiknek egyetlen lehetőségük az egyik lábujjuk, a lábfejük vagy akár az egész lábszáruk amputálása – mondta el Graham Stafford. A Sheffieldi Egyetem professzora arról is beszámolt, hogy már egy ideje keresik az antibiotikum-rezisztencia új kezeléseit, ez ugyanis egyre több embert érint a világon. Örömteli, hogy a veszélyeztetett fajok ilyen jó célhoz járulhatnak hozzá, ami abban erősíthet meg mindenkit, hogy ezeknek az állatoknak az életben maradásáért különösen küzdenünk kell – fogalmazott a professzor.
A diabéteszes lábfertőzések kezelése gyakran kihívást jelent, és a betegeknél sajnos előfordulhat, hogy a láb vagy a láb egy részének amputálására van szükség. Ha a bakteriofág-terápia sikeresnek bizonyul, az lehetőséget adhat arra, hogy ezeket a fertőzéseket más módon kezeljük, lerövidítve az antibiotikum-kúrákat, és potenciálisan elkerülve a műtét szükségességét – emelte ki Dave Partridge, a Sheffield Teaching Hospitals mikrobiológusa.