Az állatok ezért szeretik a simogatást

Miért hálásak kedvenceink, ha simogatással jutalmazzuk őket?

Neuron, ami csak a simogatásra reagál

Egy korábbi tanulmány szerint az emberek szétstresszelik a kutyájukat, ha ölelgetik őket, hiszen ez a dominancia kimutatását jelenti. Helyette azt tanácsolták a szerzők, hogy simogatással , kedves szavakkal jutalmazzuk a kedvencünket - írja az Index . Ha jobban belegondolunk, nem tűnik túl értelmes dolognak, hogy egy állat élvezi, hogy egy másik lény fel-alá húzgálja a kezét a szőrén - valójában viszont az emlősök agyában van egy olyan neuron , ami csak a simogatásra reagál.

Különösen a friss, első kutyás gazdiknak lehet kezdetben gondjuk azzal, hogy értelmezzék a kedvencük viselkedését. Szerencsére az állat mindig egyértelmű jeleit adja annak, hogy jól érzi magát - csak tudni kell ezeket felismerni. Honnan tudhatjuk, hogy a kutyánk szeret minket? Kattintson!

Kevesebb stressz a simogatás után

Ezt egy kutatócsapat 2013-ban mutatta ki, akik kísérleti egerek segítségével akartak többet megtudni a simogatásról. Az emlősök agyában rengeteg, a különféle ingerek széles skálájára reagáló neuron található: ha bőrüket megcsípjük, megböködjük, vagy megcsapkodjuk, akkor ezeknek a neuronoknak a nagy része ezt érzékeli. Az MRGPRB4+ nevű neuron viszont csak a gyengéd simogatásra reagál: ezért a tudósok előállítottak egy olyan vegyületet, ami ezt a neuront aktiválta. Az egerek, akik ezt a vegyületet megkapták, kevésbé voltak stresszesek, így rájöttek arra, hogy a simogatás nem csak élvezetes, de megnyugtató is az állatok számára.

Az állatok ezért szeretik a simogatást
Miért jó a kedvencünknek, ha simogatással jutalmazzuk? Fotó: 123rf

Ezután a kísérleti egere génjeit úgy módosították, hogy amikor aktiválják azokat, az MRGPRB4+ neuronjaik világítsanak: ezzel bizonyították, hogy ezek a neuronok a bőrben található szőrtüszőkhöz kapcsolódnak. A kutatásból az is kiderült, hogy azért csak a simogatás aktiválja az idegvégződéseket , mert ezek viszonylag távol vannak egymástól.

Tudod, mennyit kell innod különböző életkorokban? Teszteld tudásodat!

Miért fejlődött ki a simogatás szeretete?

Ami egyelőre nem világos, hogy az emlősöknél miért fejlődött ki a simogatás szeretete az evolúció során, de a tanulmány alapján ennek az lehet az oka, hogy a higiéniás szempontból fontos kurkászást szívesebben végzik, és növeli a csoporton belüli bizalmat is, ami a túlélési esélyeiket is javítja.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +5 °C

Frontális felhőzet vonul át az országon északkeletről dél, délnyugat felé haladva. Az átmeneti felhősödést követően észak felől gyorsan csökken a felhőzet, legtovább délkeleten marad felhős az idő. A Duna mentén és a déli tájakon elszórtan lehet kisebb eső, zápor, estére mindenütt megszűnik a csapadék. Az északkeleti, északi szél megélénkül, néhol meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 20 fok között valószínű. Késő estére 7 és 13 fok közé csökken a hőmérséklet. Napközben hidegfronti hatás érvényesül, ami a frontérzékenyek számára kellemetlen tünetekkel szolgálhat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Győr-Moson-Sopron
Legrosszabbul:
Zala
Kezdjük újra