Pestis
Pestist a fertőzött bolhák csípése okozhat, de ha állatunk fertőzött, akkor a tüsszentésével is terjesztheti a betegséget. A pestis minden fajtája lázat, hidegrázást és egyéb tüneteket okoz, és ha nem kezelik időben antibiotikumokkal, akkor akár végzetes is lehet. Ha nem akarjuk, hogy az állataink megkapják, tartsuk őket távol a legyektől és a rágcsálóktól.
Fonálféreg
A fertőzött állat ürülékében fejlődnek, majd a piszokban élve lárvává alakulnak, és a bőrön keresztül jutnak a testbe, például ha sokat járkálunk mezítláb. A fonálféreg általában nem veszélyes és magától elmúlik, de viszketést okozhat, illetve vörös csíkokat a bőrön. Ha ezek hasmenséssel, gyomorfájásal társulnak, érdemes orvoshoz fordulni.
Veszettség
Harapással, a fertőzött állatok nyálával terjed a betegség . Mosómedve, róka, borz, de akár olyan háziállat is lehet veszett, amely nem kapta meg a szükséges oltásait. A betegség elején rosszullét, láz tapasztalható, melyhez később idegesség, zavarodottság, alvászavar is társulhat. A harapott sebeket alaposan fertőtleníteni kell, és ha veszettségre gyanakszunk, azonnal forduljunk orvoshoz, mert a kezeletlen veszettség halálos is lehet.
Toxoplazmózis
A macskák ürülékében élő parazita okozza, ezért az alomtakarítás után mindig kezet kell mosni, és az alomtálcát is rendszeresen fertőtleníteni. Elsősorban a kismamákra, gyenge immunrendszerűekre veszélyes, de csak akkor, ha nem tartják be a higiénia szabályait. A tünetek közé tartozik a láz, az izomfájdalom, illetve a zavaros, vörös szemek.