Az ország minden pontján tapasztalható a fecskék tömeges megjelenése, amelyek az esős, hideg időben csoportosan próbálnak száraz menedéket keresi. Akár több száz fecske is megjelenhet teraszokon, házak falán, párkányokon - olvasható a Mályi Természetvédelmi Egyesület honlapján. A madarakon mi is segíthetünk, ehhez azonban fontos betartanunk néhány szabályt.
Amit biztosan NE csináljunk:
- Ne menjünk oda hozzájuk, ne zavarjuk őket. Ilyenkor a menedék alatt összebújva melegítik egymást és tartalékolják az energiájukat. Ha megzavarjuk őket, újra és újra kirepülnek az esőben, és ezzel egyre több energiát veszítenek.
- Ne próbáljuk etetni őket kenyérrel vagy magokkal. A fecskék rovarevők, így ezeket a táplálékokat nem fogják megenni, csak ismét megzavarhatjuk a pihenőjüket a ténykedéssel.
Amit viszont tehetünk értük:
- Ha napokig tartó eső miatt nem tudnak tovább vonulni, akkor lehet nekik kitenni egy lapos széles tálkába élő lisztkukacot. Volt már rá példa, hogy ettek is belőle, bár tálból enni más mint repülő rovarra vadászni.
- Ha elázott fecskét találunk leesve a földre, vagy láthatóan rossz állapotban van, vegyük fel a földről és egy papírtörlővel kibélelt cipős dobozba téve vigyük be a házba. Ha a fecske remeg, gubbaszt, eldől, akkor a dobozba tehetünk meleg vizes palackot a fecske mellé. Ha nagyon indokolt, akkor a kezünkbe véve lassú fordulaton hajszárítóval is meg lehet szárítani és átmelegíteni. Fontos, hogy a kezünkben legyen közben, így érezzük a túl meleg a levegő. Ha vizes, elázott a fecske, konyhai papírtörlővel át lehet óvatosan törölgetni, vigyázva a tollára.
- Mindig kérjünk mentőszervezettől segítséget és tanácsot.