A kullancsok már hosszú ideje nemcsak a lakott területektől távol élnek, hanem tömegesen előfordulnak akár a legsűrűbben lakott városok fái és aljnövényzete között. A vérszívó rovarok egész életükben gazdatesteket keresnek magunknak, hiszen, mind a fejlődési folyamatukhoz, mind pedig a teljes életvitelükhöz szükségük van rájuk. A gazdatest lehet akár az ember is, de még inkább olyan melegvérű állatok, mint például a kutyák vagy a macskák. Az általuk terjesztett betegségek a táplálkozásuk közben jutnak be - a nyáluk közvetítésével - az áldozatuk szervezetébe, ami a kórokozók elterjedésével különböző fertőzésekhez vezethet.
Lyme-kór: később is jelentkezhet a tünet
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) tájékoztatása szerint a Lyme-kór kórokozóját európai átlagban a kullancsok 12 százaléka hordozza. Kifejezetten alattomos betegségnek számít, mivel akár évekig észrevétlenül képes megbújni a szervezetben. Embereknél leggyakrabban a csípés körül kialakuló, lassan növekvő, piros kör utal rá, ami bár általában jelen van az állatoknál is, esetükben ezt jóval nehezebb észrevenni. A kokárdaszerű elváltozás átmérője legalább 5 centiméteres és folyamatosan terjed. Az amúgy fájdalommentes tünet kialakulhat akár néhány órával a csípést követően, de előfordulhat az is, hogy csak 4-6 héttel később jelenik meg.
Bár a kipirosodás idővel magától is elmúlik, a kórokozó a szervezetben tovább szaporodik, és egyre súlyosabb tüneteket okozhat. Állatoknál étvágytalanság, végtagfájdalom, elesettség, végtagízületek megduzzadása, valamint szőrhullás hívhatja fel a figyelmet a fertőzésre. Ahhoz, hogy a kórokozó antibiotikummal teljes mértékben gyógyítható legyen, nagyon fontos az időfaktor, azaz a betegség korai felismerése. Sokszor azonban sajnos még így sem tapasztalható teljes gyógyulás, a betegség újra fellángolhat.
Babéziózis: a kutyákra veszélyes kór
A kullancsok által terjesztett babéziózis az emberekre és például macskákra csak nagyon elenyésző mértékben veszélyes, a kutyákra azonban már annál inkább. A csípést követő 1-3 héttel jelentkező tünetek közé tartozik a levertség, az étvágytalanság és a láz mellett, a sötétbarna színű vizelet, valamint a kutya nyelvén és fogínyén feltűnő sárgás nyálkahártyaréteg. A betegség súlyosbodását követően hányás, narancsszínű széklet és feltűnő szomjúság, valamint súlyos vérszegénység jelentkezhet.
A fertőzés korai felismerése nemcsak a gyógyíthatóság szempontjából létkérdés, hanem az olyan szövődmények kialakulása miatt is, mint például a veseelégtelenség, valamint a súlyos autoimmun betegségek vagy az idegrendszeri zavarok.
Vírusos agyvelő- vagy agyhártyagyulladás
A kullancs-enkefalitisznek is nevezett betegség átlagos lappangási ideje két hét. Az élősködők által terjesztett kórkép ritkán fordul elő állatoknál, azonban ha mégis, akkor az esetek többségében végzetes kimenetelű. A tünetek étvágytalansággal, bágyadtsággal kezdődnek, majd ezt követi a magas láz, és az olyan idegrendszeri problémák, mint a mozgászavarok, bénulás, vakság vagy agresszív viselkedés. Míg emberek esetében védőoltással megelőzhető, állatoknál ez még nem érhető el, ezért az egyetlen fegyver a vírussal szemben a kullancs elleni védekezés.
Előzzük meg a fertőzést!
Bár a legjobb védekezési mód az, ha egyáltalán nem találkozunk kullanccsal, ez ma már nehezen kivitelezhető még a nagyvárosokban is. Ha állattulajdonosok vagyunk, fordítsunk nagy figyelmet arra, hogy rendszeresen ellenőrizzük házi kedvencünket. Ha már bőrbe fúródott kullancsot találunk, távolítsuk el azonnal, lehetőleg az erre a célra kialakított kullancskanállal. Vigyázzunk, hogy a kullancs testét ne nyomjuk meg, és ne kenjük be kivétel előtt semmilyen krémmel vagy zsírral, ugyanis ezek hatására még több kórokozót öklendezhet a bőrbe. A csípés helyét viszont érdemes alaposan lefertőtleníteni.
Érdemes nagy hangsúlyt fektetni az élősködő elriasztására, ami a fertőzés elkerülésének a leghatékonyabb módja. Nemcsak emberek számára elérhetőek például kullancsriasztó spray-k, hanem állatok esetében is számos kullancsriasztó eszköz és készítmény között válogathatunk. Ilyenek a különböző hatóanyag tartalmú permetek, cseppek (spot-on), nyakörvek, illetve akár vegyszermentes, ultrahangos kullancsriasztó készülékek is. Fontos szem előtt tartani, hogy a kullancsok nemcsak nyáron, hanem néhány hónapot - vagy enyhe tél esetén csak néhány hetet - kivéve egész évben aktívak: a fagyok megszűnésétől egészen az újabb fagyok beálltáig vadásznak megfelelő gazdatestre.