Kutya- és macskabarát növények: mutatjuk, melyik biztonságos

Bár egyes növények mérgezőek lehetnek a kutyák és macskák számára, ez nem jelenti azt, hogy a gazdik soha nem vásárolhatnak maguknak szobanövényt, vagy nem fogadhatnak el egy virágcsokrot. Fontos viszont, hogy tisztában legyenek a lehetséges veszélyekkel.

A háziállatok kíváncsi teremtések, ezért nem meglepő, hogy megrágcsálják a növényeket, amelyeket hazaviszünk - ez egyébként különösen a fiatal állatokra jellemző. "Kedvenceink nem tudják megkülönböztetni, mi az, ami biztonságosan fogyasztható, és mi az, ami veszélyes. A megelőzésre tehát - vagyis arra, hogy ne tartsunk otthon mérgező növényeket - kifejezetten nagy gondot kell fordítani" - idézi a petMD dr. David Dorman állatorvost.

Ételek, amelyek megmérgezik kedvenceinket.

Egy állatmérgezéses esetekkel foglalkozó szakember, Tina Wismer emellett arra hívta fel a figyelmet, hogy nem csupán arra kell ügyelni, milyen növények ékesítik otthonunkat. Nem mindegy például, hol és miben tartjuk azokat: ha olyan helyre rakunk egy törékeny, nehéz kaspót, vázát, ahol a kedvencek könnyen elérhetik, és leránthatják, lelökhetik, annak a sok bosszúság mellett súlyos sérülés is lehet a következménye. Ugyancsak vigyázni kell arra, hogy a növények gondozásához szükséges földhöz, tápoldathoz stb. se jussanak hozzá az állatok, mert ezek elfogyasztása komoly egészségügyi problémákat okozhat.

A kíváncsi háziállatok gyakran megrágcsálják az otthonunkban lévő növényeket.
A kíváncsi háziállatok gyakran megrágcsálják az otthonunkban lévő növényeket. Fotó: Getty Images

De egészen pontosan melyek a kutya- és macskabarát növények? Mutatjuk!

Kutyák: inkaliliom, orchidea, rózsa, napraforgó, gerbera, tátika, sóvirág, bostoni páfrány, bazsalikom, koriander, kapor, citromfű, rozmaring, zsálya, tyúkhúr, fokföldi ibolya, bambusz, póknövény, svéd borostyán, amerikai kövirózsa, karácsonyi kaktusz, haworthia, aranypálma, törpe datolyapálma, bambuszpálma, lószőrpálma.

Macskák: inkaliliom, orchidea, rózsa, napraforgó, frézia, fűzéres díszcsorba, liziantusz, viaszvirág, gerbera, tátika, bambusz, bazsalikom, koriander, kapor, citromfű, rozmaring, zsálya, tyúkhúr, bostoni páfrány, törpe datolyapálma, aranypálma, bambuszpálma, póknövény, haworthia, Vénusz légycsapója.

A macskagazdiknak arról is érdemes tudniuk, hogy bár egyes növények a kutyák számára viszonylag biztonságosak, a macskákra akár halálos veszélyt is jelenthetnek. Ilyen például a liliom vagy a sásliliom (utóbbi a neve ellenére nem tartozik a liliomvirágúak rendjébe), amelyek macskáknál veseelégtelenséget okozhatnak, a kutyáknál viszont csak enyhe gyomorpanaszokat.

Mi a teendő baj esetén?

Ha azt gyanítjuk, hogy kedvencünk mérgező növényt fogyasztott, azonnal menjünk állatorvoshoz. Az állatoknál egyébként ilyenkor jellemzően megduzzad a száj és a szemek környéke, hányás, hasmenés, koordinációvesztés, görcsök, légzési, nyelési nehézség, szabálytalan szívverés, gyengeség jelentkezhet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.