A bolhák életmódja
A bolháknak nagyjából kétezer különböző faja létezik. Az 1-4 milliméter nagyságú sötétbarna, szárny nélküli rovarok naponta akár 30-40 petét raknak le, miután gazdatestet találva jól belakmároznak annak véréből. A peték a földre hullnak, majd idővel átalakulnak bábbá, végül pedig kifejlett bolhává. A végső átalakulás csak akkor történik meg, ha az életfeltételek optimálisak hozzá, azaz biztosított a közelben egy gazdatest, akin élősködhetnek. A bolhák kiirtása éppen ezért nehéz: ha egyetlen egy fejlődési alakja is életben marad, azonnal újra aktivizálódik, ahogy ismét megfelelőek lesznek számára a körülmények.
Többféleképpen ártalmas
A bolhák különböző módon károsak: táplálkozásuk során veszélyes fertőzéseket juttathatnak a gazdaállat testébe, valamint ők a kutya uborkamagképű galandféregeinek köztigazdái is. Emellett ráadásul, a csípés közben a bőrbe kerülő bolhanyál már önmagában képes allergiás reakciót kiváltani az arra érzékeny egyedeknél. A kellemetlen, viszkető érzéstől a bolhás állat akár extrém módon vakarózhat, vagy véresre rághatja magát.
A folyton nyálas, csapzott, fénytelen, hiányos bunda tehát mindenképpen bolhafertőzésre utaló jelnek számít. A sebes bőr könnyen utat enged a különböző bakteriális vagy gombás felülfertőzéseknek is, amelyek súlyos esetben egészen a húsig hatolhatnak. Ha pedig sok bolha élősködik egy állaton, a túlzott mennyiségű vérszívás még vérszegénységhez is vezethet.
Kezelési módok
A bolhamentesítés összetett feladat, hiszen egyszerre kell kezelni az érintett egyedet, valamint a teljes környezetét is. Ha különböző állatokat érint a fertőzés, gyakran eltérő terápiát kell alkalmazni, hiszen például egyes kutyák részére felírt gyógyszerek a macskák számára mérgezőek lehetnek. Az irtáshoz különböző segítségek állnak a rendelkezésünkre: ilyenek például a samponok, sprayk, nyakörvek, valamint a bolhairtó cseppek.
Fontos, hogy a bolhairtókat mindig a megadott módon és mennyiségben használjuk, illetve az egy területen élő összes olyan állatot egyszerre gyógykezeljük, amelyek az apró élősködők prédái lehetnek. Alapos takarítást követően szintén kezelni kell az állatok egész környezetét és minden olyan helyet, ahol megfordultak, így például akár az autót vagy a kerti bútorokat is. Mivel a bolha a galandféregfaj köztigazdája, ezért a bolhairtást széles spektrumú szerrel történő féreghajtással is javasolt kiegészíteni.
Előzzük meg az újrafertőződést!
Ha szeretnénk megelőzni az újrafertőződést, akkor folyamatos védekezésre van szükség. Az állatok könnyedén, akár sétáltatás alkalmával, vagy más házi- vagy vadállatoktól is újra összeszedhetik az élősködőket. A kezelés csak akkor eredményes, ha helyesen használjuk a kiválasztott módszert, és cseréljük, vagy újra adagoljuk azokat, mielőtt a hatóidejük lejárna.
Mivel éghajlatunk télen-nyáron megfelelő körülményeket biztosít a bolhák számára, ezért nemcsak a kint, hanem a lakásban tartott állatok is folyamatosan ki vannak téve a bolhafertőzésnek. Még a legzordabb hónapokban is fennáll a veszély, hogy akár a cipőnkre ragadva beviszünk magunkkal egy-egy bolhapetét, amely a megfelelő körülmények között azonnal fejlődésnek és szaporodásnak indul.