A lakáson belül jelentkező allergiás tüneteket gyakran a háziállat jelenléte okozza. Az állatszőr-allergia ugyanakkor téves megnevezés, a kellemetlen panaszok hátterében ugyanis nem a szőr, hanem az állati fehérjék állnak, amelyek többek között a nyálában és a leváló hámsejtek darabjain is megtalálhatóak. A tünetek szempontjából ez tulajdonképpen mindegy is, mégis fontos tudni, hogy az állatunk, vagy esetleg valamilyen más allergén (például a penészgomba) váltja ki a kellemetlenségeket. A Mayo Clinic cikke összegyűjtötte, milyen tünetek alapján gyanakodhatunk állatszőr-allergiára.
Az állatszőr-allergia tünetei
Sajnos nincs olyan kutya- vagy macskafajta, amelyik senkiből sem váltanak ki allergiás reakciót. Ezt általában azért hiszik, mert nem mindenki allergiás mindegyik állatfajtára: előfordulhat, hogy mi jól elvagyunk kedvencünkkel az allergiánk ellenére, másnál viszont azonnal jelentkeznek a tünetek az állat közelében. Emiatt azonban a kopasz állatok tartásával is kialakulhat az allergia. Egyes kutatások szerint a szőrtelen macskák nyálában kevesebb az allergén, de ettől még ugyanúgy kiváltják az allergiás reakciót az arra érzékenyeknél.
A Mayo Clinic cikke szerint az alábbi tünetek jelentkezhetnek állatszőr-allergia esetén:
- Tüsszögés;
- Orrfolyás, orrdugulás;
- Viszkető, vörös vagy könnyező szem;
- Köhögés;
- Fájdalom, nyomás érzése az arcüregben;
Amennyiben az érintett allergiával is küzd, úgy az állatok jelenléte felerősítheti a panaszaikat. Többek között légzési nehézségek, légszomj, kilégzéskor hallható, sípoló hang árulkodhat erről.
Néhány állatszőr-allergiában szenvedő ember bőrtüneteket is tapasztalhat, melynek hátterében az immunrendszer nem megfelelő működése áll. Az állat ketrecének, fekhelyének tisztán tartása, vagy az állattal történő érintkezés hatására rendszerint felerősödnek ezek a tünetek
Mit tehetnek az állatszőr-allergiások?
Hogyha megosztjuk a lakásunkat egy négylábúval, érdemes betartani néhány szabályt, ami csökkentheti az allergiás panaszok felerősödését. Jó, ha az állat fekhelyét bizonyos időközönként magas hőmérsékleten átmossuk. Az emberhez hasonlóan, ahol leginkább az ágyban, kanapén jelennek meg, az állatoknál a fekhely jelenti az atkák számára leginkább kedvelt életteret. A háziporatka az ember, vagy jelen esetben a háziállatról lehulló hámsejtekkel táplálkozik. A szabad szemmel láthatatlan, apró atka levegőben szálló, elszáradt széklete pedig allergiás tüneteket okozhat. Érdemes erre is gondolnunk, mielőtt kedvencünk kiköltöztetését kezdjük megszervezni.