Egyes kutyákfajták érzékenyebbek az intersticiális tüdőgyulladásra. A westie és a bullterrier például fogékonyabb olyan intersticiális elváltozásokra, amelyek másodlagos tüdőgyulladáshoz vezethetnek. Ugyancsak állhat a háttérben egy parazita, a Pneumocystis carinii okozta fertőzés, amely gyakrabban érinti a tacskókat.
Az intersticiális tüdőgyulladás okai kutyáknál
Számos kiváltó oka lehet az intersticiális tüdőgyulladásnak kutyák esetében. A születési rendellenességként jelentkező bronchiolitis obliterans okozhat tüdőgyulladást, amit a légutak és a környező szövetek gyulladása, valamint az intersticiális tüdőgyulladásra való fokozott hajlam jellemez. Állhat a háttérben daganat, különböző anyagcserezavarok, például a karbamid és egyéb nitrogéntartalmú salakanyagok vérben történő felszaporodásával járó urémia. A por, gáz vagy gőz belégzésével a szervezetbe kerülő toxikus anyagok szintén kockázati tényezők.
Az intersticiális tüdőgyulladás tünetei kutyáknál
A tünetek a betegség súlyosságától függően változnak. A gyakori tünetek közé tartozik a szapora légzés (tachypnea), köhögés, nehézlégzés (dyspnea), enyhe láz és a szem váladékozása. Mérgezés esetén emésztőrendszeri tünetek is felléphetnek, például hányás, hasmenés és csökkent vizelettermelés.
Az intersticiális tüdőgyulladás diagnózisa kutyáknál
A tünetek megjelenésekor sokféle diagnosztikai eljárás alkalmazható, beleértve a vizeletelemzést, vérvizsgálatokat, mellkasi röntgent és az elektrokardiográfiát ( EKG ). Ez utóbbi a szív elektromos impulzusainak mérésére és a tüdő megnövekedett nyomása következtében kialakult rendszertelen szívritmusok kimutatására szolgál. Tüdőgyulladás gyanúja esetén gyakran alkalmaznak úgynevezett légcsőmosást is, amikor a légcsövet bélelő folyadékokat és anyagokat gyűjtik össze, valamint endoszkópos hörgővizsgálatot, aminek során egy apró kamerát vezetnek a légutakba, hogy szemrevételezzék azt, illetve ilyenkor kisebb beavatkozásokra is lehetőség nyílik.
Az intersticiális tüdőgyulladás kezelése kutyáknál
A súlyos tünetekkel küzdő kutyákat kórházban kezelik. Ha az állat légzési nehézségekkel küzd, oxigénmaszk használatára is szükség lehet. Gyakran ír fel antibiotikumot az állatorvos a másodlagos bakteriális fertőzések megelőzésére. A további gyógyszeres kezelés az intersticiális tüdőgyulladás kiváltó okától függ; az állatorvos tanácsait mindig tartsuk szem előtt az előírt gyógyszerekkel és az otthoni terápiával kapcsolatban.
Az intersticiális tüdőgyulladás utókezelése kutyáknál
Az első kezelést követően korlátozzuk az állat aktivitását. Igyekezzünk elejét venni, hogy különféle káros anyagokkal érintkezzen, mint a por, gőz, vegyszerek vagy dohányfüst. Bár az intersticiális tüdőgyulladásnak számos kiváltó oka ismert, a tulajdonosok néhány dolgot megtehetnek a betegség kialakulásának megelőzése érdekében.
- Tartsuk be a helyes oltási protokollt.
- Végezzük el rendszeresen, három havonta az állat féregtelenítését.
- A mérgező gázokat kibocsátó anyagokat helyezzük biztonságos helyre, ahol a kutya véletlenül sem férhet hozzá.