Bár a legtöbben azt gondolják, a kutyák ételallergiára utaló panaszai elsősorban gasztrointesztinálisak, a bőrtünetek, illetve a fülproblémák sokkal jellemzőbbek - írja dr. Jennifer Coates állatorvos a PetMD-n megjelent cikkében. Az ételallergiás eb folyton vakarózik, hogy valamelyest csillapítsa a krónikus viszketést, így azonban a bőre előbb-utóbb tele lesz sebekkel. Szintén intő jel, ha gyakran kap el különféle fülfertőzéseket. Az állatorvos azonban felhívja a gazdik figyelmét: a fent említett szimptómák környezeti allergiánál is jellemzőek, amely esetben olyan allergének állnak a háttérben, mint a pollen, penész, poratka. Mivel a környezeti allergia általában időszakosan jelentkezik, sokat segíthet, ha megfigyeljük, kedvencünk állandóan vagy csak esetenként szenved a zavaró panaszoktól.
Fontos tudni, hogy az ételallergia bármikor megjelenhet a kutya élete során. Lehet, hogy évekig nem volt problémája egy bizonyos finomsággal, aztán hirtelen különféle tüneteket produkál a fogyasztása után - amelyek természetesen elmúlnak, ha átalakítjuk az étrendjét.
Hogyan diagnosztizálható?
Ha azt gyanítjuk, hogy valami nincs rendben, első lépésként menjünk el az állatorvoshoz. Ő részletesen kikérdez minket kedvencünk egészségi állapotáról, majd elvégez egy általános fizikális vizsgálatot. Ezután speciális tesztek következnek, segítségükkel a szakember kizárhatja azokat a betegségeket, amelyek az ételallergiához hasonló tünetekkel járnak, mint például a bakteriális vagy bolha által okozott fertőzések, illetve a már említett környezeti allergia.
Ha egyre nagyobb az ételallergia valószínűsége, az állatorvos valószínűleg eliminációs diétát javasol majd. A speciális étrendet több hétig tartani kell, és az állatnak csak meghatározott ételeket szabad ennie, hogy kiderüljön, enyhülnek-e a tünetei. Ha igen, fokozatosan vissza lehet térni a megszokott étrendhez, így rájöhetünk, pontosan melyik étel vagy összevető okoz panaszt. A diagnosztizálás másik lehetséges útja a kisállatok ételallergia-tesztje, ez azonban nem olcsó mulatság.
Az étrendváltoztatások eredményei nem mindig az ételallergia irányába mutatnak, előfordul, hogy kiderül, az állatnak ételintoleranciája van. Ételallergiáról akkor beszélhetünk, ha az immunrendszer fenyegetésként érzékel valamilyen ételt vagy összevetőt, és kórosan reagál rá. Ételintolerancia esetén viszont nem immunreakció okozza a tüneteket, amelyek általában gasztrointesztinálisak. Az eb hány, hasmenése van, belei gázosak, étvágya csökken.
A megfelelő étrend
Az ételallergia egyetlen hatékony kezelési módja, ha kizárunk mindent az eb étrendjéből, ami problémát okoz. Egy 2016-ban közzétett tanulmány szerint a legtöbb kutya a marha- és a csirkehúsra, illetve a tejre allergiás. Mivel azonban fehérjére szüksége van az ebnek, célszerű ezt új forrásból bevinni, például nyúl- vagy vadhúsból.
Sok gazdi hidrolizált gyógytápot ad a kedvencének. Az ilyen típusú eledelek speciális eljárással készülnek, amely során a fehérjéket olyan kicsi építőkövekre bontják fel, hogy az immunrendszer már nem ismeri fel azokat, így nem is lép fel ellenük allergiás reakció formájában. Ez magyarázhatja, hogy a kutyák számára készített hipoallergén gyógytápban lehet csirkefehérje, amennyiben az hidrolizációs eljáráson megy keresztül.
Ha bizonytalanok vagyunk azzal kapcsolatban, pontosan milyen étrend lenne megfelelő ételallergiás kutyánknak, és hogyan állítsuk össze úgy, hogy a kedvencünk minden fontos tápanyagot megkapjon, kérjük ki állatorvos tanácsát.
Mivel időbe kerülhet, míg a kutya szervezetének működése helyreáll, azzal kapcsolatban is érdeklődhetünk a szakembernél, hogy pontosan milyen készítményekkel tudjuk enyhíteni a kóros viszketést, illetve fülproblémákat.
Forrás: petmd.com