Egy kutya elpusztulása csaknem olyan fájdalmat válthat ki a gazdáiból, mintha egy családtagot veszítettek volna el. Felkészülni erre igazán soha nem lehet, de a búcsú talán még szívszorítóbb, ha váratlanul ér bennünket. Ahogy az emberek, úgy az állatok viselkedése és egészségi állapota is jelezheti, hogy közelednek az utolsó órák, utóbbiak azonban szavakkal nem adhatják környezetük tudtára, mit éreznek, ezért még fontosabb, hogy észrevegyük az erre utaló jeleket. A PetMD állategészségügyi oldal összegyűjtötte azokat a tüneteket és viselkedésben tapasztalt változásokat, amelyek arra utalhatnak, hogy az állat utolsó órái közelednek.
Nem minden állat haldoklása jár jól látható jelekkel
Egyes állatoknak megadatik az a szerencse, hogy egy hosszú életút végén méltósággal hunyhatják le végleg a szemüket, sokuk azonban hosszas betegeskedés, és lassú leépülés végén pusztul el. Az állatorvoshoz is csak többnyire akkor viszik el a gazdáik elaltatni az állatot, hogyha az jól láthatóan komoly kínokat él át. A valóságban azonban kevésbé látható jelek is utalnak arra, hogyha az állat komoly gyötrelmeken megy keresztül, miközben teste az elmúlás szakaszába lépett. Ezek a változások a szakember szerint már három hónappal a halál előtt megfigyelhetőek, és az állat fizikai állapotában, illetve viselkedésében is tetten érhetőek. Az alábbi jelek utalhatnak rá, hogy a kutya hamarosan elpusztul:
- Jelentős változások a viselkedésben – Minden olyan viselkedésbeli változás beszédes lehet, ami korábban egyáltalán nem volt jellemző az ebre. Előfordulhat, hogy visszahúzódó, depresszióhoz hasonló tüneteket produkál és elvonul az emberek elől, nem akar kijönni a házából. De jellemző lehet az is, hogy a megszokottnál zavartabb, nyugtalanabb, indokolatlan dolgok miatt is ugat vagy morog. Többnyire a játék, a közös elfoglaltságok iránt is csökken az érdeklődése ilyenkor, sőt előfordulhat, hogy a gazdával szemben is elutasítóbban, agresszívan viselkedik.
- Köhögés, mozdulatlanság – Mindkét panasz a keringés lassulásával hozható összefüggésben, amely az egészségromlás előrehaladtával alakul ki.
- Változások a légzési mintázatban – Árulkodó jel lehet az, hogyha a kutya még nyugalmi állapotban is elkezd zihálni, köhögni, vagy jól láthatóan nehezen veszi a levegőt. Az előbbi okkal összefüggésben ez a szívelégtelenség miatt is jelentkezhet, de jelezhet daganatos vagy anyagcsere-betegséget, veseelégtelenséget vagy máj- vagy mellékvese-rendellenességeket.
- Az étvágy megváltozása – Az étvágy és a vízfogyasztás fokozatosan csökkenni fog, ahogy a kutya szervrendszerei elkezdenek leállni. Hányinger, hányás vagy hasmenés fordulhat elő, főképp vese-, máj- vagy gyomor-bélrendszeri betegségben szenvedő kutyáknál.
- Súlycsökkenés – Ennek oka lehet az étkezés hiánya, illetve a daganatok, vagy más betegségek miatt kialakuló, jelentős izomsorvadás.
- Inkontinencia (vizelet- és/vagy székletürítési zavarok) – Előfordulhat, hogy a kutya már fizikailag képtelen felkelni a fekhelyéről, így nem tud kimenni a szabadba, amikor szükségét érezné. Emellett a mozgásszervi és neurológiai leépülés velejárója is lehet a vizelet- és széklet-inkontinencia, ezek a betegségek ugyanis hatással vannak a húgycső- és végbélzáró izmokra.