Tényleg megérzik a félelmet a kutyák?

Azt mondják, a kutyák kiszagolják a félelmet. Mutatjuk, mennyi ebben az igazság.

Régóta vitatott kérdés, hogy az állatok képesek-e kiszagolni az emberek félelmét. Ennek megválaszolásához a kutatók most arra összpontosítottak, hogyan reagálnak a különböző szagokra, amelyeket az emberek bocsátanak ki, amikor félnek – számol be a franciaországi Tours-i Egyetem és az olaszországi Nápolyi Egyetem kutatásáról a LiveScience.

kutyaidoműr, kutya tanítása, őrző-védő, belga juhász,
A kutyák megérzik, ki fél tőlük. Fotó: Getty Images

Hónaljból gyűjtöttek verejtéket

Miután a résztvevőkkel félelmetes és örömteli videókat nézettek, a kutatók vattakorongok segítségével verejtékmintát gyűjtöttek a nézők hónaljából. Ezt követően az ugyanattól az embertől származó két vattamintát egy-egy kutyának és lónak mutatták be, hogy lássák, képesek-e megkülönböztetni a félelem és a boldogság szagát.

A lovak meglepően reagáltak: amikor megszagolták az „örömmintákat”, csak a bal orrlyukukat használták. Ez azt jelzi, hogy az agyuk melyik részét használják a szag elemzéséhez. Minden emlősnél különböző funkciók társulnak a két agyféltekéhez, ez alapján pedig úgy tűnik, hogy az örömminták szagát a lovak pozitívnak érzékelték. Amikor azonban a lovaknak a horrorfilm alatt lehúzott mintákat adták, teljesen másképp reagáltak: nemcsak hosszabb ideig szagolták a mintát, hanem mindkét orrlyukat használták ehhez. Ez a kutatók szerint azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy a lovak tudnák, mi a félelem.

A kutatók a kutyák reakcióit is vizsgálták: labrador retrievereknek adták azt a feladatot, hogy szaglásszák meg a résztvevők hónaljából vett mintákat. A kutatók a mintát egy nyílással ellátott dobozba helyezték, majd a dobozt egy zárt helyiségben helyezték el két emberrel: egy idegennel és a kutya gazdájával. A lovakkal végzett vizsgálathoz hasonlóan a kutatók azt találták, hogy a kutyák másképp reagáltak attól függően, hogy egy ijedt vagy egy vidám ember szagát érezték-e. Amikor a vidám ember szagát érezték, fokozták interakcióikat a szobában lévő idegennel. Amikor azonban az ijedt embertől származó mintát szagolták, teljesen másképp reagáltak: vagy a gazdájukhoz, vagy az ajtóhoz mentek, és megpróbálták elhagyni a szobát. A kutatók hasonló következtetésre jutottak tehát, mint a lovakkal végzett kísérlet során, vagyis hogy létrejött egyfajta fajok közti érzelmi kommunikáció.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +27 °C
Minimum: +14 °C

Átmenetileg csökken a felhőzet, több órára is kisüthet a nap, majd délnyugat felől erőteljessé válik a gomolyfelhő-képződés, és délutántól előbb a Dunántúlon, majd keletebbre is egyre több helyen várhatóak záporok, zivatarok, amelyek estétől rendszerbe is szerveződhetnek. A déli, délkeleti szél napközben csaknem országszerte élénk, több helyen erős lesz, zivatarok környezetében átmenetileg viharossá is fokozódhat a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 24 és 30 fok között várható. Késő estére 14 és 20 fok közé csökken a hőmérséklet. A Földközi-tenger térségéből érkező léghullámok miatt változékonyabbra fordul az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra