Szakértők szerint a változtatható hosszúságú póráz megnöveli a sérülések veszélyét, különösen, ha sétáltatás és játék közben két kutya madzagja összegabalyodik. Ilyenkor mind az állatok, mind a pórázt kibogozni igyekvő ember keze, bőre is megsérülhet. Emellett ez a típus könnyebben tekeredik az állatok lába vagy nyaka köré.
A póráz hosszának csökkentése gyors mozdulatokat igényel menet közben, márpedig a hirtelen rántással egyaránt sérülést okozhatunk kedvencünk nyakán, torkán és gerincén. Ráadásul az ebek nevelése során sem jelent túl sok segítséget, hogy a visszahúzható póráz arra ösztönzi az állatot, hogy húzza gazdáját. Így értelemszerűen nehezebb lesz megtanítani rá, hogy nyugodtan sétáljon a lábunk mellett.
Ha a póráz tartótokja kicsúszik az ember kezéből, automatikusan visszahúzódva megütheti a kutyát, amely ijedtében elszökhet a gazditól. Szintén veszélyt jelent, hogy sokan túl hosszúra engedik a kötelet, az így kapott mozgástér birtokában pedig az állat könnyen kiszaladhat a forgalomba, esetleg összekaphat más kutyákkal.
Összességében elmondható, hogy a mindennapos, utcai sétákhoz válasszunk inkább klasszikus, fix hosszúságú pórázt, az állítható hosszúságú típust pedig csak akkor használjuk, amikor nagyobb, nyílt területre visszük ki kedvencünket, ahol nincs autós forgalom, illetve ahol kisebb eséllyel találkozik össze más állatokkal.
Forrás: care2.com