A fülatka tünetei kutyáknál
Az atkák nyálára érzékeny állatokban már egy élősködő jelenléte is súlyos tüneteket produkálhat, amelyek erős vakarózásban és súlyos bőrelváltozásokban nyilvánulnak meg. Jelentkezhet:
- vakarózás a fülek, a fej és a nyak környékén
- fejrázás
- a fülekből ürülő váladék gyakran sötét és viaszos, néha a kávézacchoz hasonlít
- kellemetlen szag a fülekből
A fülatka diagnosztizálása kutyáknál
Ha gyanítjuk, hogy kutyánk fülatkával fertőzött, a következő lépések szükségesek a gyors helyreállításhoz. Amennyiben a kutya az atkásság tüneteit mutatja, az állatorvos teljes körű fizikai vizsgálatot végez, illetve szükség van bőrgyógyászati- és fülvizsgálatokra is.
Az állatorvos laboratóriumi vizsgálatokhoz bőrkaparékot vesz, illetve a fülváladékot ásványi olajba helyezi, hogy azonosítsa a mikroszkóp alatt az atkákat, és sok esetben otoszkóppal tárja fel a külső hallójárat elváltozásait. A diagnózis kimondásához a paraziták kimutatása szükséges a kaparékból, ami sokszor nehézkes.
A rühatka embert is fertőzhet: sokszor ez alapján sikerül meghatározni a kutya betegségét. Az emberek azonban maguktól meggyógyulnak egy idő után, mivel bennük nem képesek tovább szaporodni az atkák.
Ha otthon szeretné ellenőrizni a gazdi az atka jelenlétét, helyezze a külső hallójáratból gyűjtött törmeléket sötét háttér elé. Az élő atkák fehérek: apró, mozgó gombostűfejnek tűnnek. Ha nagyító segítségével láthatóak, akkor biztosan kimondható a diagnózis.
Előfordulhat ugyanakkor, hogy a bevitt minta nem tartalmaz élő atkákat, ezért fals negatív eredményt kaphatunk - így látható atkák hiányában sem lehet teljesen kizárni a diagnózist.
A fülatka kezelése kutyáknál
A fülatkák járóbeteg-alapon kezelhetőek. A súlyos fertőzések kezelése során a gyógyszert a kutyák fülébe kell helyezni napi egyszer, készítménytől függően 10-30 napig. A terápia során mindig követni kell az állatorvos előírásait. Ha nem fordítunk kellő figyelmet a gyógyszerezésre, a kutya továbbra is fertőzött maradhat az atkákkal - akár 1-2 kezelés híján is.
A legújabb készítmények már egy kezelés követően elpusztítják a parazitákat. Ezek a gyógyszerek macskák számára készültek, de az állatorvosok ajánlhatják kutyák kezelésére is.
Rühösség során ajánlott háromnaponta kitisztítani a fülkagylót az erre szolgáló készítménnyel. Rendkívül fontos az állat fülében található törmelék szakszerű eltávolítása. Erre a célra azonban soha ne használjunk paraffinolajat, mert elősegíti a gombásodást !
Egy hónappal a kezelés megkezdését követően szükséges az orvost kontrollvizsgálat céljából felkeresni, hogy ellenőrizhesse, hogy az atkásság teljesen megszűnt-e. A kezelés megkezdése után a kutya tünetei hamar enyhülnek. Az erőteljes vakarózás, a fejrázás és a fül váladékozása néhány nap múlva megszűnhet.
A fülatka kezelése otthon
A fülatkák rendkívül fertőzőek: könnyen átadhatóak más kutyáknak vagy háziállatoknak , beleértve a macskákat, nyulakat, hörcsögöket, egereket és görényeket. Normál körülmények között nem terjednek az emberekre.
A fülatka közvetlen kontaktus útján terjed, például alvást vagy együtt játszást követően. Emiatt a háztartásban található összes állatot szükséges kezelni még akkor is, ha csak egy-kettő mutat tüneteket. Ne feledjük azonban, hogy a kezelések fajspecifikusak - például a kutyák számára kialakított gyógyszerek halálosak lehetnek a macskák számára. Forduljunk állatorvosunkhoz az egyes állatokra vonatkozó, megfelelő kezelésekkel kapcsolatban!
Emellett a környezet kezelésére is fordítsunk nagy figyelmet! Ajánlatos a beteg állat helyét atkaellenes szerrel lepermetezni. Továbbá mossuk forró vízben az állat által használt tárgyakat, majd szárítóval teljes száradásig szárítsuk ezeket!
A terápia megkezdését követően továbbra is rendszeresen ellenőrizzük a kutya füleit, tartsuk figyelemmel a váladékozást, a bőrpírt, az esetleges fejrázást vagy a fülek környékén lévő viszketést!
A fülatka lehetséges szövődményei kutyáknál
Ha a kutya túlérzékenységi reakciót mutat az atkákkal szemben (a normálisnál erősebb allergiás reakciót), akkor ez a külső fül és a környező szövetek intenzív irritációját eredményezheti. Ebben az esetben az állatorvos agresszívabb intézkedéseket ír elő a fertőzés kezelésére.
Ha a betegség kezeletlen marad, a fülatkák súlyosan károsíthatják a fül hallójáratait, a dobhártyát, és tartós halláskárosodást eredményeznek.