A fülgyulladás tünetei
A tünetek széles skálán mozognak attól függően, hogy mennyire súlyos és kiterjedt a fertőzés. Néha teljesen tünetmentes is lehet az állatunk, de akár központi idegrendszeri érintettség is előfordulhat. Ilyenkor megfigyelhető a száj nyitásának fájdalmassága, nyelési nehézségek, fejrázás, fejbillentés, és a fájdalmas fül oldalára fordulás is előfordulhat, illetve egyensúlyzavarok, koordinálatlan mozgás és süketség alakulhat ki.
További járulékos tünet lehet még a hányás, a hányinger és az egyenlőtlen nagyságú pupillák. Gyulladásra utal a fülben az erős váladékozás, a gyulladt dobhártya, különösen súlyos esetekben pedig - az idegrendszer érintettsége miatt, az arcideg károsodása következtében - a képtelenség a pislogásra, illetve a bénulás.
A fülgyulladás okai
A fertőzést legtöbb esetben különféle baktériumok alakítják ki a közép-, illetve belső fülben. Egyéb lehetséges kórokozók még az élesztőgombák, úgymint a Malassezia, a fonalas gombák közül az Aspergillus fajok és a fülatkák (például az Otodectes cynotis). Az állatot ért traumás behatások (például autóbaleset,) vagy a fülben kialakuló tumorok, illetve idegen testek bekerülése esetén is nő a betegség megjelenésének valószínűsége.
A fülgyulladás diagnózisa
A diagnosztikai procedúrában az első és legfontosabb a myringotomia, amely a dobhártya felszúrását jelenti. Ilyenkor egy ún. spinális tűvel mintát vesznek a középfülben található váladékból, így pontosan meghatározható a fertőzés kórokozója, lehetővé téve a célzott terápiát. A koponyaüregi cerebrospinális váladékból is vehetnek mintát, illetve vizelet-, vér-és képalkotó vizsgálatokat szintén elvégezhetnek.
A fülgyulladás kezelése
Súlyos fülgyulladás esetén az állat nagyon legyengült, rossz az általános állapota: ilyenkor szükség lehet kórházi ápolásra. A továbbiakban rendkívül fontos a különféle idegrendszeri zavarok okának feltárása. Kevésbé súlyos esetekben kedvenceink otthoni körülmények között is gyógyíthatóak.
A legtöbb bakteriális eredetű fülgyulladás jó eredménnyel kezelhető, és nem kell számolni a betegség újbóli megjelenésével sem. Ha mégis visszatér a gyulladás, akkor sebészi beavatkozásra van szükség, melynek során a gennyes folyadék eltávolítását kell biztosítani. A kezelés után 2 héttel az orvos kontrollvizsgálatokat végez. Amennyiben kutyánk teljesen tünetmentes, úgy gyógyultnak tekinthető.
A fülgyulladás megelőzése
A rutin fültisztítás nagyon lecsökkenti a fertőzés kialakulásának kockázatát. Ugyanakkor vegyük azt is figyelembe, hogy a belső fül túlságosan gyakori és erős mosása károsíthatja a hallójárat felszínét. Tartsuk mindig szem előtt állatorvosunk fülhigiéniára vonatkozó javaslatait!