Amennyiben teljes elzáródás alakul ki a bélrendszerben, azaz a székletürítés lehetetlenné válik a kemény, száraz ürülék hosszú ideig való visszatartása következtében, úgy obstipációról beszélhetünk. Ez a székrekedés egy súlyosabb formája, amely rendkívül nehezen kezelhető, illetve sok esetben egyáltalán nem reagál a terápiára.
A székrekedés tünetei kutyáknál
- székletürítési nehézségek csekély mennyiségű széklettel vagy a széklet teljes hiányával
- kemény, száraz széklet
- kis mennyiségű híg és nyálkával fedett széklet - amelyben néha vér is megjelenhet -, amelyet hosszú ideig, nehezen ürít a beteg kutya
- időnként hányás
- étvágytalanság
- levertség
A székrekedés okai kutyáknál
- lenyelt csontok, haj vagy valamilyen idegen anyag
- túl sok vagy éppen ellenkezőleg, nem elegendő rost az étrendben
- nem megfelelő diétás étrend
- elégtelen folyadékpótlás
- mozgáshiány
- sérülés
- egyéb okból kialakuló bélelzáródás
- bénulás vagy izomgyengeség, aminek hatására a bélfal izomzata nem képes megfelelő perisztaltikára
- neurológiai diszfunkció
- alacsony kalciumszint a vérben
- magas mellékpajzsmirigy-hormon-szint
- alacsony káliumszint a vérben
- alacsony pajzsmirigyhormonszint
- környezetváltozás (kórházi ápolás, költözés stb.)
A székrekedés diagnózisa kutyáknál
Az állatorvos számára minden részletre kiterjedő kórelőzmény kell adnunk, külön kitérve a székrekedés kialakulásának kezdetére. A szakember ennek ismeretében elvégzi a kutya teljes fizikai vizsgálatát, beleértve a vérkémiai profilt, a teljes vérképet, az elektrolitpanelt és a vizeletvizsgálatot. Kizárja továbbá az ízületi gyulladás vagy egyéb olyan degenerációs folyamatok lehetőségét, amelyek következtében szintén megváltozhat az állat testtartása.
A röntgenvizsgálat elengedhetetlen a has és a bélrendszer áttekintéséhez, különös tekintettel az elzáródás súlyosságára. Ultrahanggal vizsgálható a problémás területek szerkezeti felépítése, így pontosabban meghatározható az elzáródás elsődleges oka. Gyakran végeznek kolonoszkópiát, aminek során a vastagbélbe behelyezett diagnosztikai eszközzel (endoszkóppal) jelenítik meg a bél üregének tartalmát az esetleges vastag- vagy végbélelváltozás diagnosztizálására.
A székrekedés kezelése kutyáknál
Ha az obstipáció következtében a kutya szervezete dehidratálódott, kórházi körülményeket kell számára biztosítani a gyógyuláshoz. Ilyenkor folyadékterápiát alkalmaznak, illetve amennyiben előzetesen mellékhatásként székrekedést előidéző gyógyszerekkel kezelték az állatot, azok alkalmazását mielőbb meg kell szüntetni.
Hasznos lehet különféle magas rosttartalmú táplálékkiegészítők adása a széklet lazítására. Ilyen például a korpa, metil-cellulóz, tök vagy az útifűmag héja. Ezek a szerek azonban időnként a vastagbélben kialakuló vízvisszaszívás következtében jelentősen megnövelik a széklet disztenzióját. Ilyenkor könnyen emészthető, gyorsan hasznosuló szénhidrátokban gazdag diétás tápok adására van szükség. Miután a beteg eb vízháztartása helyreállt, az orvos általános érzéstelenítés alatt elvégzi a széklet kézi eltávolítását. Ha az elzáródás csak részleges beöntés is segíthet a széklet szerkezetének lazításában és eltávolításában.
Amennyiben a kutya székrekedése krónikussá válik, az állatorvos sebészi beavatkozást végez, eltávolítva a vastagbél egy részét. Ezt az eljárást szubtotalis kolektómiának nevezik, és ismétlődő székrekedés esetén alkalmazzák, vagy abban az esetben, ha a vastagbél egy szakasza maradandó károsodást szenvedett.
A székrekedés utókezelése kutyáknál
Hetente legalább kétszer ellenőrizni kell a kutya székletürítésének gyakoriságát és a széklet állagát. Amint az állat bélműködése normalizálódik, elegendő hetente vagy kéthetente egyszer elvégezni a műveletet. Mielőbb keressük fel az állatorvost, amennyiben nagyon kemény, száraz a kutya széklete, illetve az állat viselkedése a bélsárürítésnél szembetűnően megváltozik. A hasmenés kialakulása szintén aggodalomra ad okot, mivel gyorsan kiszáradáshoz vezethet.
A székrekedés elkerülése érdekében tápláljuk kedvencünket állatorvos által javasolt gyógytáppal, és ügyeljünk arra, hogy a kutya kellőképpen aktív életmódot folytasson. A rendszeres testmozgás révén könnyebben megőrizhető az állat egészséges testsúlya, valamint a bérperisztaltika megfelelő működését is elősegíti.