A laza széklet a hasmenés fő tünete, de kísérheti hányás , étvágyvesztés, súlyvesztés, hasi fájdalom, letargia vagy más jelek is. Ha egy egyébként egészséges állatnál a hasmenés hirtelen jelentkezik, akkor annak oka lehet stressz, valamilyen étrendi változás, illetve vírus, baktérium, vagy valamilyen parazita. A krónikus hasmenés lehet allergia vagy ételintolerancia következménye, de ilyenkor is lehet a háttérben parazita, baktérium vagy valamilyen szervi baj, például a belekkel, hasnyálmiriggyel, sőt sajnos még rák is.
Kiskutyáknál különösen fontos, hogy krónikus hasmenés esetén mihamarabb lássa őket állatorvos. De egyébként krónikus hasmenés esetén minden kutyust érdemes orvosnak megmutatni, főleg ha a széklet vizes, véres vagy nagyon sötét színű, kátrányos, esetleg hányás, letargia, depressziós viselkedés is kíséri.
Teendők hasmenés esetén:
- folyamatosan itassuk az állatot, hogy pótolhassa az elvesztett folyadékot; speciális roboráló italt is kaphat
- pici adag ételeket kapjon csak, leginkább főtt, fehér húst, például csont nélküli csirkemellet, és fehér rizst, míg a széklete nem lesz normális
- ha a hasmenés 24 óránál tovább tart, vigyük orvoshoz
Ha krónikussá válik a dolog, tehát az állat többször hányt, volt hasmenése, akkor 12 órán át ne kapjon enni, csak vizet. Ha már 6 órája nem hányt, akkor kaphat egy kis adag fehér húst főzve, és rizst. Ha ezután két óráig nem hányt, és nem ment a hasa, kaphat még egy keveset. Lényeg, hogy házi kezeléssel 24 óránál tovább ne próbálkozzunk, ha nem javul az állat állapota, vigyük el orvoshoz.
Forrás: petmd.com