A Japán Állateledel Szövetség becslése szerint tavaly közel 16 millió háziállatként tartott kutya és macska volt az országban, ami több mint a 15 év alatti gyermekek száma. - írja cikkében a Reuters.com.
A Tokióban élő Mayumi Kitakata aggódik Chi nevű macskája egészségéért. Egy igazi lakótárs, aki élvezi a finomságokat, kicsit túl sokat eszik a macskamentából, és 14 év körüli korban van, ami már idős kort jelent egy macskánál.
Az 57 éves Kitakatának az évek során jöttek-mentek házimacskái, és hogy Chi minél több évet tölthessen vele, a mesterséges intelligenciához fordult.
Márciusban Kitakata a CatsMe! nevű mobil applikáció első alkalmazói közé lépett. Ez egy mesterséges intelligencia által vezérelt okostelefonos alkalmazás, amely állítólag meg tudja mondani, ha egy macska fájdalmat érez. Ezzel csökkenteni lehet a találgatásokat, bizonytalanságokat, hogy mikor kell állatorvoshoz fordulni.
„Olyan korban van, amikor egyre több betegség fog megjelenni nála” - mondta Kitakata, aki egyedülálló és van egy felnőtt fia. „Ezért az, hogy konzultálhatok az állatorvossal, de mégis csökkenthetem a kórházi látogatások számát, nagyon fontos neki és nekem is.”
A Carelogy nevű technológiai startup és a Nihon Egyetem kutatói 6000 macskaképen történő betanításával fejlesztették ki a „CatsMe!” alkalmazást, amelyet tavalyi indulása óta több mint 230 000 ügyfél használt. A fejlesztők szerint az alkalmazás több mint 95 százalékos pontossággal működik, és arra számítanak, hogy ez az arány javulni fog, ahogy a mesterséges intelligencia egyre több macskaarcot elemez majd.
Kazuya Edamura, a Nihon Egyetem professzora szerint, a hozzá hasonló állatorvosok bizonyos fokig meg tudják állapítani, hogy egy állatnak fájdalmai vannak-e vagy sem, de a tulajdonosok számára ez nehezebb feladat.
„A statisztikáink szerint az idős macskák több mint 70 százalékának van ízületi gyulladása vagy valamilyen fájdalma, de csak 2 százalékuk kerül kórházba” - mondta Edamura. „Így a végleges diagnózis helyett inkább úgy használjuk az alkalmazást, hogy a tulajdonosok figyelmét felhívjuk arra, hogy a helyzet normális-e vagy sem.”
Kitakata és Chi egy Tokió központjában lévő lakásban élnek, ahol a macska tökéletes szundikáló helye egy erkélyablak mellett van, ahonnan az öt emelettel lejjebb lévő cseresznyefákra nyílik kilátás. Figyelemmel kíséri Chi aktivitását, és az alkalmazás segítségével minden nap leolvassa az arcát is.
Kitakatának a húszas évei közepe óta vannak macskái, köztük Soran, egy barna csíkos kandúr, aki körülbelül hat évvel ezelőtt, mindössze nyolcévesen rákban halt meg. „Ha akkor észrevettem volna a problémát, talán korábban elvégezhettük volna a rákkezelést vagy valamit, de még az állatorvos sem tudta felismerni időben a kórt” - mondta, és könnyek gyűltek a szemébe. „Talán meg tudtam volna menteni őt.”