Az egyik legfontosabb lépés, hogy valahogyan rávegyük a cicát, hogy ne rettegjen a hordozótól. Éppen ezért ne csak olyankor vegyük elő, amikor valahová szállítani kell az állatot, hanem legyen mindig szem előtt. Béleljük ki puha takaróval, párnával, tegyük a szoba azon részére, ahol a macska legtöbbet szeret feküdni, esetleg tegyünk bele néha egy-két jutalomfalatot is. Lényeg, hogy az állat minél több pozitív élményt társítson hozzá.
Az autóban közlekedést is lehet gyakorolni. Először csak a hordozót tegyük be az álló autóba, benne a cicával. Az állatnak adjunk jutalomfalatot, az autó ajtaját pedig hagyjuk nyitva. Csináljuk ezt pár napig, esetleg hétig rendszeresen, majd ha nyugodtnak látjuk az állatot, folytassuk zárt kocsiajtóval. Végül pedig vigyük is el a hordozóban lévő cicát rövidebb utakra. Bevethetünk nyugtató hatású feromonos spray-ket is. Ezt érdemes például egy takaróra fújni, a takarót pedig betenni a ketrecbe. Fontos tudni, hogy nem minden állatnál válik be, de egy próbát mindenképpen megér.
Ne feledjük a jutalmazás fontosságát!
A cicák az orvosi váróban is rengeteget stresszelnek, hiszen a helyiség tele van más állatokkal, emberekkel, idegen hangokkal, zajokkal. Megkérdezhetjük az asszisztenst, hogy várhatunk-e az autóban az állattal, míg behívnak minket. Ha ez nem opció, akkor mindenképpen takarjuk le a ketrecet valamivel, hogy ne lássa a többi állatot!
Sokat segít továbbá, ha tudatosan szoktatjuk az idegen érintéshez a cicát már kicsi korától kezdve, mert így kevesebb stresszel jár majd számára a vizsgálat. Kérjük meg a barátokat, családtagokat, hogy vegyék fel , simogassák - de csak rövid időre, és mindenkinek pontosan mutassuk meg, hol és hogyan szabad megfogni, megérinteni az állatot! Ha ügyesen viselkedett, jutalmazzuk meg! A jutalmazás nagyon fontos, akár a hordozóba szoktatjuk, akár a vizsgálatra várunk, akár a vizsgálat végzése során. Minden alkalommal, mikor a macska jól viselkedik, dicsérjük meg, és adjunk neki valami finomságot!
Fokozottan szorongó állatok esetében némi enyhe nyugtató beadására is szükség lehet, de ezzel a módszerrel csak végső esetben éljünk, illetve soha ne adjunk magunktól semmit a cicának - ezt minden esetben bízzuk az orvosra!
Forrás: vetstreet.com