A macskák intelligenciájával eddig viszonylag keveset foglalkozott a tudomány, akad ugyanakkor néhány hasznos kutatás a témában. Egy 2009-es tanulmány például azt szerette volna megfejteni, mennyire tudnak a cicák különbséget tenni bizonyos mennyiségek között, vagyis hogy tudnak-e számolni. A tudósoknak rá kellett jönniük, hogy az állatok a matematikában bizony nem jeleskednek, pontosabban fogalmazva más fajok, mint például a kutyák vagy a halak sokkal jobban teljesítettek náluk. Egy másik kutatás pedig arra kereste a választ, hogy - a kutyákhoz hasonlóan - a macskák is tudnak-e egyszerű fejtörőket megoldani jutalomfalatért cserébe. A végeredmény tanúsága szerint míg a kutyák a gazdáikra néztek, ha elakadtak a feladatmegoldásban, a macskák tovább próbálkoztak - egyedül akartak boldogulni.
Persze, összességében egyik tanulmány sem mutatta ki, hogy mennyire intelligensek a cicák. De hogyan is mutatta volna, amikor még a szakemberek is úgy vélik: az intelligencia relatív, és többnyire csupán azt értjük alatta, hogy egy állat mennyire lelkesen lép velünk interakcióba (ebben a kutyák például jeleskednek). Van azonban néhány jellemvonás, amelyet érdemes megfigyelni a macskánkon, hogy megállapítsuk, átlagos vagy annál magasabb intelligenciával rendelkezik-e. Ezek pedig a következők.
Mennyire társas lény?
Odajön-e, ha hívjuk? Üdvözöl-e, amikor hazaérünk? Mellénk ugrik-e a kanapén, ha egy kis kényeztetésre vágyik (mert tudja, hogy meg is kapja)? Ha a válasz igen, kis kedvencünk valószínűleg elég okos.
Nagy túlélő?
Csak fenntartásokkal hagynánk egyedül egy-két napra akkor is, ha elegendő vízzel, étellel és tiszta macskaalommal hagynánk magára? Ha nem aggódnánk érte túlságosan, akkor ez biztosan azért van, mert vagány, túlélő macskának tartjuk - ehhez pedig intelligencia is kell.
Jó a memóriája?
Emlékszik-e a cicánk, hogy mikor van reggeli- vagy vacsoraidő, illetve tudja-e, hogy mikor szoktunk reggel felkelni? Ha igen, akkor jó a memóriája, ami szintén bizonyos szintű intelligenciára enged következtetni.
Tanítható-e?
Ha megpróbálunk kedvencünknek megtanítani pár trükköt, mint például, hogy üljön le vagy tartsa oda a mancsát pacsira, ahogyan a kutyák, és sikerrel járunk, akkor kimondottan okos cicánk van. Ha viszont nem, akkor meglehet, hogy csak egy tipikus macska, aki nem fog a mi kényünk-kedvünk szerint trükköket megtanulni, ha nem akar.
Kimutatja-e nemtetszését?
Észreveszi-e, ha mondjuk új szőnyeg került a kandalló elé, vagy más helyre tettük az almot? Ha igen, és cicánk érzékenyen reagál, nemtetszést mutat, vagy egyenesen feldúlt lesz, akkor intelligens macskánk van.
Forrás: petmd.com