Jelek, hogy a macskád dühös rád

A macskák hírhedtek arról, hogy eltántoríthatatlanul független élőlények, de azért élvezik a társaságot is - a saját feltételeik szerint. Ha dühösek ránk, és nem értjük őket, a legkevesebb, ha tüntetően hátat fordítanak.

"Ha a gazdik tudatában volnának annak, hogy mit jelent macskájuk testbeszéde, sokkal jobban megértenék házikedvencüket." - mondta Jo Cora Wriglesworth etológus a Newsweeknek hozzátéve: minden a testbeszédről szól, ha egy felbosszantott macskáról van szó.

"Számos oka lehet annak, hogy egy macskát bosszant a gazdi viselkedése. Például, ha a macska nem kapja meg, amit akar, vagy megpróbáljuk megölelni őt, miközben a macska egyértelműen nem egy "ölelgetős típusú" állat."

A sziszegés például nyilvánvaló jele a macska bosszúságának, emellett a macskák kiválóan elsajátították a passzív-agresszív viselkedés művészetét.

"Ahelyett, hogy energiát pazarolnának a közelharcra, stratégiailag úgy pozicionálják magukat, hogy megakadályozzák a hozzáférést vagy megfélemlítsék az ellenfelet. Például, ha a lépcső tetején helyezkednek el, megakadályozhatják hogy a kölyökmacska elérje az alomtálcát, mivel a macska puszta jelenléte, és a jól begyakorolt "gyilkos tekintet" elegendő ahhoz, hogy bárkit elriasszon. A macskák társadalmi struktúrájában a közvetlen és hosszan tartó bámulás olyan konfrontatív viselkedés, amely hatékonyan riasztja el a rivális macskákat attól, hogy belépjenek a területükre, és hozzáférjenek az etetőtálhoz. Az emberek azonban gyakran félreértelmezik a szemkontaktust. Ez a félreértés pedig hirtelen agressziót és támadásokat válthat ki" - magyarázta Wriglesworth.

A macskánk viselkedésének megértése

A macska testbeszédének megértése jó módja annak, hogy megértsük érzelmi állapotát, és elkerüljük a konfliktusokat.

Ideges farokcsóválás

A kutyákkal ellentétben a farokcsóválás nem jó jel, ha macskákról van szó. Fotó: Getty Images
A kutyákkal ellentétben a farokcsóválás nem jó jel, ha macskákról van szó. Fotó: Getty Images

A macska farkának mozgása az első jele annak, hogy bosszankodik. Az alapvetően nyugodt macska hirtelen gyorsan elkezd előre-hátra csapkodni a farkával. Ez az irritáció első, közvetlen megnyilvánulása.

A fülek hátrahúzódnak

Amikor egy macska fülét hátra vagy oldalra fordítja, ez azt jelenti, hogy nem boldog, szorong vagy dühös. Fotó: Getty Images
Amikor egy macska fülét hátra vagy oldalra fordítja, ez azt jelenti, hogy nem boldog, szorong vagy dühös. Fotó: Getty Images

A macskák a fülüket használják az érzelmeik kifejezésére. Ha azt vesszük észre, hogy a macska füle lapos vagy hátrahúzódik a fejére, az azt jelezheti, hogy fenyegetve érzi magát. Ha a fülük oldalra fordul, mint a szárnyak, ez egyértelműen jelzi, hogy bosszúsnak érzi magát, és bizonyos esetekben ez a düh agresszióvá fokozódhat.

Kitágult pupillák

Ez azt jelzi, hogy a macska szorong vagy fél.  Fotó: Getty Images
Ez azt jelzi, hogy a macska szorong vagy fél. Fotó: Getty Images

Ha a pupillák nagyok és nyitottak, ez általában fokozott izgalmat vagy intenzív érzelmi állapotot jelez, különösen, ha jól megvilágított környezetben figyelhető meg. Ez a tágulás izgalomból, félelemből, agresszióból vagy akár fájdalomból is eredhet.

Közvetlen bámulás

Ha egy macska közvetlenül bámul, az egyértelműen azt jelenti, hogy dühös rád. Fotó: Getty Images
Ha egy macska közvetlenül bámul, az egyértelműen azt jelenti, hogy dühös rád. Fotó: Getty Images

 A macska közvetlen, pislogás nélküli pillantása jelezheti, hogy haragszik rád, de jelentheti az összpontosítást vagy a kíváncsiságot is.

3 tipp, hogy visszanyerjük a macskánk kegyeit

Végső soron minden gazdi a lehető legjobbat akarja a cicájának. Békében, harmóniában élni egy macskával igenis lehetséges, különösen, ha követünk néhány tippet:

1.      Kerüljük el a dühöt: Ha kiabálunk a macskával, amiért természetesen reagál a kellemetlen helyzetekre, az nem javítja a hangulatot. Viszont ha megértjük a testbeszédét, és hagyjuk, hogy eldöntse, milyen közelségű kapcsolat kényelmes a számára, enyhíthető a feszültség.

2.      Kerüljük a vigasztalást: Ha bosszúság jeleit észleljük, visszafelé sülhet el, ha kedvességgel és simogatással próbáljuk vigasztalni a macskát. A macskák órákig nagyon izgatottak maradhatnak, így még akkor is, ha a kezdeti kiváltó ok eltűnt, negatívan reagálhatnak az érintésre. Csak hagyjuk őket békén, és ne próbáljunk segíteni nekik, hogy megnyugodjanak, különben lehet, hogy nekünk lesz szükségünk támogatásra...

3.      Ellenőriztessük állatorvossal: Ha a macska viselkedése nyilvánvaló környezeti változások nélkül módosul, forduljunk állatorvoshoz! E betegségre is utalhat, ezért ellenőriztessük ezt, különösen, ha a macska gyakrabban és hosszabban rejtőzködik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

Nyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a fátyolfelhőzet, majd estefelé meg is vastagszik. Emellett az északkeleti csücsökben átmenetileg több lehet a gomolyfelhő. Csapadék nem lesz. A déli, délkeleti szél a Dunántúlon helyenként megélénkül, másutt döntően mérsékelt marad. Késő estére általában 6 és 13 fok közé hűl le a levegő. Jelenleg több fokos melegedés zajlik a légkör magasabb szintjein.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra