Mindenki tudja, hogy a macskák szeretik a tonhalakat - ennek okát tárta fel egy friss kutatás, amely szerint a titok nyitja az umamiban rejlik - írja az IFLScience.
A macskák főleg húst fogyasztanak, nem tudnak csak növényi alapú táplálékokon élni. Az édes ízt ugyanakkor nem érzik, és ritkán is mutatnak érdeklődést a cukros ételek iránt, és a keserű ízekhez is jóval kevesebb receptoruk van, mint az embereknek.
A genetikán múlik
Az umami ízleléséhez két génre van szükség: a Tas1r1 és a Tas1r3 génekre. Mind a kettő megtalálható az emberekben, ennek segítségével érezzük az umamit az olyan ételekben, mint a gomba vagy a szójaszósz. Eddig csak a Tas1r3 gént azonosították a macskákban, de az új tanulmány szerint a Tas1r1-gyel is rendelkeznek, ezért szerethetik különösen a tonhalat.
A kutatásban 25 macska vett részt, mindegyiknek két tálat kínáltak: az egyik alkalommal az elsőben víz volt, különböző koncentrációjú aminosavakkal és nukleotidokkal, a másikban pedig csak "sima" víz. Nem meglepő módon a macskák inkább az előbbit választották, amelyekben olyan molekulák voltak nagy koncentrációban, amelyek az umamiban gazdag ételekben is megtalálhatók. Ezenkívül előnyben részesítették azokat a tálakat is, amelyek nagy mennyiségű hisztidint és inozin-monofoszfátot (IMP) tartalmaztak. Ezek a molekulák nagy mennyiségben megtalálhatók a tonhalban. A kutatók úgy gondolják, hogy a tonhalban pont megfelelő ezek kombinációja ahhoz, hogy a macskák az umami ízét érezzék.