Minden macska külön egyéniség, de akad néhány olyan szokás, amely szinte mindegyikükre jellemző. Szeretnek leverni dolgokat, imádnak dobozokba bújni, továbbá amikor csak tehetik, a gazdájuk mellé fekszenek az ágyban vagy a kanapén. De vajon hogyan hat mindez az alvásunkra ?
Alhat mellettünk a cica az ágyban?
Ha együtt alszunk a macskánkkal, az a hűvös téli estéken egy kis plusz meleget adhat, emellett bizonyította csökkenti a stresszt , egyben a cica ritmikus légzése segít abban, hogy könnyebben ellazuljunk és hamarabb álomba merüljünk. Az, hogy a cica velünk együtt végigalussza-e az éjszakát, már más kérdés. A válasz általában nem, ami azt jelenti, hogy megzavarja az alvási ritmusunkat, ami viszont hosszú távon több betegség kialakulásának rizikóját is megnövelheti.
Hogy ezt vállaljuk-e, a saját felelősségünk, viszont fontos, hogy kisbabákkal, kisgyerekekkel sose engedjük aludni a macskát, főleg ne felügyelet nélkül, mert a cicák szeretnek hozzájuk bújni, rájuk feküdni, ami akár fulladást is okozhat. Emellett számoljunk azzal is, hogy - főleg akkor, ha a macska kijárós - kórokozókat, bolhákat, egyéb élősködőket hozhat magával az ágyba.
Emellett, ha álmunkban véletlenül hirtelen mozdulatot teszünk, az állat azt hiheti, hogy játszani akarunk, de annyira meg is rémülhet, hogy ösztönösen "visszatámad", harap, karmol, amivel akár komoly sérüléseket is okozhat.
Az is előfordulhat, különösen az egyedül élők esetében, hogy a macska egy idő után a saját territóriumaként kezd tekinteni az ágyunkra. Ha pedig egy új ember érkezik, aki mellénk szeretne feküdni, megtámadhatja, illetve jelöléssel, ágybavizeléssel jelezheti, hogy - szerinte - nem kívánatos vendég tévedt a területére.
Forrás: healthline.com