Ficzere Andrea, a Magyar Kórházszövetség elnöke a Világgazdaságnak adott interjújában elmondta, hogy véleménye szerint a magyar egészségügyben a legkritikusabb a humán erőforrás helyzete. Mint mondta, bár az orvoselvándorlás mérséklődött, de a szakdolgozók hiánya továbbra is súlyos problémát okoz. Ficzere szerint most az a legfontosabb, hogy a rendszerben dolgozóknak jövőt és biztonságot teremtsenek, és megpróbálják visszacsábítani azokat, akik elhagyták az ápolói pályát.
Újra kellene gondolni a kórházak finanszírozását
A kórházak finanszírozásával kapcsolatban Ficzere a legnagyobb problémának azt látja, hogy az ágazatban összeférhetetlen a központi költségvetési szervezetekre vonatkozó szabályok szerinti, bázisszemléletű tervezés, gazdálkodás, valamint a teljesítményelvű finanszírozás. Hozzátette: a finanszírozási rendszer átalakításakor ennek feloldására, továbbá a betegellátás valós költségeken alapuló finanszírozására lenne szükség annak érdekében, hogy a betegek mindenhol biztonságos, magas szintű ellátást kapjanak.
Ficzere Andrea szerint összességében kevés az az összeg, amely az Egészségbiztosítási Alapban rendelkezésre áll. "A finanszírozási díjtételek vonatkozásában az utóbbi években elmaradt az értékkövetés, így az orvostudomány és a technika robbanásszerű fejlődésének köszönhető, új, korszerű eljárások finanszírozásba történő beépítése sem valósult meg. Meg kellene jelennie a teljes béremelésnek, és ami nagyon fontos, az amortizációnak is" - magyarázta a Kórházszövetség elnöke. A teljes interjúért kattintson !