Az egészségügyre ennyit kellene költeni

A világ országainak a bruttó hazai termék (GDP) legalább 1 százalékát kellene költeniük az alapvető egészségügyi ellátásra. Csak így közelíthetnek azokhoz a kitűzött célokhoz, amelyekről a tagországok 2015-ben állapodtak meg - írta közleményében az Egészségügyi Világszervezet (WHO).

A szervezet az Egyetemes Egészségügyi Ellátás (Universal Health Coverage, UHC) nevű jelentésében kiemelte, hogy a világ országainak a korábban kitűzött határidőig - tehát 2030-ig - meg kell kétszerezniük az egészségügyi alapellátás megteremtésre tett erőfeszítéseket, különben akkorra mintegy 5 milliárd ember marad ki ebből a szolgáltatásból.

egészségügy, egészségügyi ellátás, alapellátás, várható élettartam, pénzügyi forrás
Mintegy 3,7 évvel nőhetne a várható élettartam. Fotó: iStock

Életek múlnak a fejlesztésen

A jelentés becslései szerint mintegy 200 milliárd amerikai dollárt kell fordítani évente az alapvető egészségügyi ellátás fejlesztésére az alacsony és közepes jövedelműek rétegében, amivel 60 millió ember életét lehetne megmenteni. A fejlesztéseknek köszönhetően 2030-ig mintegy 3,7 évvel nőhetne a várható élettartam is. A tagországok jelenleg a kitűzöttnél kevesebbet fektetnek be erre a célra, így a WHO szerint 2 lehetőség közül lehet választani: vagy megnövelik az egészségügyre fordítandó közkiadásokat, vagy átcsoportosítanak pénzeket az egészségügyi alapellátásra.

Van hova fejlődni

Nem csak béremelést akarnak az orvosok - a részletekért kattintson ide!

A szegényebb országoknak javítaniuk kell egészségügyi rendszerükön és szolgáltatásaikon, ehhez azonban továbbra is külső segítségre lesz szükségük - derült ki a dokumentumból. A szegényebb és vidéki régiókban a korszerűtlen egészségügyi infrastruktúra, az egészségügyi dolgozók alacsony száma, a szegényes ellátmány, valamint az egészségügyi szolgáltatás nem megfelelő minősége okozza a legnagyobb problémát. A jelentésben kiemelték azt is, hogy meg kell védeni az embereket attól, hogy az alapvető egészségügyi ellátásra költött pénzek miatt szegénységbe süllyedjenek. A 15 évvel ezelőtti állapotokhoz képest ugyanis egyre több embernek kell mélyen a zsebébe nyúlnia, hogy megfizesse az egészségügyi ellátását.

A WHO adatai szerint világszerte mintegy 925 millióan a háztartási költségek több mint tíz százalékát, 200 millióan pedig több mint 25 százalékát fordítják egészségügyi kiadásokra . Csupán a legszegényebb rétegekben nem növekedett az elszegényedés mértéke a megemelkedett egészségügyi kiadások miatt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.