A rendszer az éjszaka működő kórházakban alkalmazható, ahol igény szerint egyes termekben növelhetik, másokban csökkenthetik a kék fény mennyiségét. Ez azért különösen hasznos, mert a nővéreknek gyakran ébren és ébernek kell maradniuk éjszakánként, miközben a pácienseknek minőségi alvásra van szükségük. A kutatók szerint még a vizuálisan nem érzékelt fénynek is hatalmas hatása lehet szervezetünk belső órájára.
Két évig dolgoztak rajta
A fényrendszer az éberség, biztonság és produktivitás kutatóközpont (Alertness CRC) és a melbourne-i Monash Egyetem szakembereinek közreműködésével kétévnyi munkával valósult meg. Sean Cain, a kutatóközpont munkatársa szerint a kék fény - amelyet az elektromos eszközök, például az okostelefonok és a táblagépek is kibocsátanak - lehet a legradikálisabb hatással a cirkadián ritmusra, a szervezet biológiai órájára.
"Éjszaka az elektromos fény nagy mennyisége nagyon összezavarhatja a biológiai órát és zavart alváshoz vezethet, ami egy idő után hatással van az ember egészségére és hangulatára. Részben ezért vannak egészségi problémái a hosszú távon éjszakai munkát végző dolgozóknak" - mondta Cain. "Ugyanakkor az embereknek ébereknek kell lenniük munkájuk során, főleg akkor, ha biztonsági szempontból kritikus szerepet töltenek be. Ekkor válhat fontossá, hogy több kék fénynek legyenek kitéve" - tette hozzá.
Ennek az egyensúlynak az eléréséhez egy LED-ekből álló rendszert fejlesztettek. A Biogen beprogramozható arra, hogy változtassa a kék fény mennyiségét egy épületen belül.