Először januárban merült fel a Magyar Orvosi Kamara (MOK) részéről az önkéntes túlmunka felmondásának terve, majd a veszélyhelyzet elmúltával ismét elővették ezt. Ahogy arról a Házipatika.com is beszámolt , a szervezet azt írta: a tagság döntése alapján elindították az önként vállalt többletmunka és külső ügyeleti vállalások felmondásának ügyvédi letétbe helyezését, és arra kérik az orvosokat, hogy mondjanak nemet a kötelező munkaóráikon felüli, szabadidejük terhére végzett többletmunkára. A céljuk ezzel a lépéssel is az, hogy a mostani, önkizsákmányolásra épülő rendszert egy betegbiztonságot garantáló, fenntartható, átlátható és hálapénzmentes egészségügy váltsa fel.
A MOK Facebook-oldalán jelent meg egy felhívás kedd kora délután, amiben arra buzdítanak, hogy minél több orvos csatlakozzon az akcióhoz. "Ez az a pillanat, az a lehetőség, amivel élni kell. Ha elszalasztjuk, az egészségügy és benne a mi életünk távol sodródik a kiszámítható, tisztességes viszonyoktól" - írják. A szervezet tájékoztatása szerint a felmondásokat letétbe helyezők nevei nem lesznek nyilvánosak, az illetők pedig jogi védelmet élveznek, mivel a törvény szigorúan tilt bármilyen munkáltatói nyomásgyakorlást vagy kényszerítést.
Az esetleges felmondások az ügyeletben dolgozó orvosok szerződését érintik majd, így az előre megírt beosztások miatt nagyjából legkorábban három hónap múlva lehetne érezni ennek hatását az egészségügyben. Akkor viszont egészen biztosan súlyos csapást jelentene, ha hirtelen sok ügyeletes orvos esne ki az ellátásból.