Tömegével mondhatják fel orvosok az önként vállalt túlmunkára kötött szerződésüket, hogyha nem sikerül megegyezniük a kormánnyal a béremelés mértékéről - tájékoztatott a Magyar Orvosi Kamara sajtótájékoztatóján elhangzottakról a hvg.hu . Álmos Péter alelnök szerint az ügyeletben dolgozó orvosok szerződéséről van szó, így az előre elkészített beosztás miatt a tényleges hatás a felmondás utáni harmadik hónaptól lesz érzékelhető.
Az alelnök pontos számot nem árult el arról, hogy hányan csatlakoznának az akcióhoz, de úgy véli, már most is elegen jelezték a támogatásukat. Azt nyilatkozta: a szerződések felmondására ki fogják választani a legérzékenyebb időpontot.
A környező országok orvosai már többet keresnek
A Magyar Orvosi Kamara (MOK) hétfőn hozta nyilvánosságra a béremelésre vonatkozó javaslatát . Úgy vélik, csak egy egylépcsős, tisztességes szintű béremelés számolhatja fel a Magyarországon régóta komoly gondot jelentő hálapénz-rendszert és lassíthatja le az orvoselvándorlást is. Kiindulási alapnak az osztrák orvosi alapbért vették, amelynek - a nemzetgazdasági teljesítmény korlátait figyelembe véve - kétharmadát javasolják a magyar alapbérnek beállítani. Javaslatuk szerint egy kezdő rezidens bruttó bére 687 ezer, egy kezdő szakorvosé 1,1 millió forint lenne, ami 37 év szakorvosi munkaviszony után elérné a 2 millió forintot. A kamara terveiről és a bérrendezési javaslatról bővebben az alábbi cikkünkben írtunk.
A MOK közleményében kiemeli: a környező EU tagállamokban az orvosi bérek a magyarországit lehagyták, beleértve ebbe a posztszocialista országokat, például Szlovákiát, amely 2012-ben döntött jelentős béremelési programról, illetve Romániát, amely rosszabb gazdasági teljesítményű országként 2 éve indított bérreformot.