Nemcsak a COVID-osztályok, hanem a teljes egészségügyi rendszer túlterhelt itthon.
A Magyar Orvosi Kamara (MOK) Győr-Moson-Sopron Megyei elnöke, Szijjártó László például hétfőn beszélt arról az ATV Híradónak , hogy jelenleg 30-40 betegre jut 3-4 ápoló. Az ideális azonban 5 lenne, ezért a Facebookon egy felhívást tettek közzé, melyben önként jelentkezőket kerestek egy képzésre. A képzés, amelyet nem kifejezetten szakképzett ápolóknak, hanem gyakorlatilag laikusoknak terveztek meg, segít felkészülni a COVID-os betegek ápolására.
A képzés néhány héten belül indul, és orvosok tartják majd. A jelentkezők egyebek mellett megtanulhatják, hogyan kell etetni, itatni a fekvő beteget, hogyan történik az oxigén adása különböző eszközökkel, illetve az ágyazás, ágyneműcsere és a pelenkázás közbeni segédkezés.
Emmi: kezelhető a helyzet
Az ATV Híradó a felhívással kapcsolatban megkereste az Emberi Erőforrások Minisztériumát (Emmi), akik azt írták, minden beteg megfelelő ellátásban részesül, a kórházon belüli kapacitások átrendezésével és a megfelelő betegirányítással kezelhető a helyzet. A MOK területi vezetője szerint azonban Magyarországon az egészségügyben nem jellemző, hogy mindig a protokoll szerint dolgoznának és használnák a minőséggaranciát. Szijjártó László úgy vélekedik, valóban az lenne az ideális, ha a betegekkel csak szakképzett ápolók foglalkoznának, azonban ha ez nem lehetséges, akkor alternatívát kell találni.
További szigorításokat tart indokoltnak a Magyar Orvosi Kamara a járvány gyors terjedése miatt. A részleteket korábbi cikkünkben olvashatja el.