Mérgező kömény került a boltokba
Ahogy arról 2018. március 22-én a Házipatika.com beszámolt, csattanó maszlaggal szennyezett fűszerkömény tételeket hívott vissza az élelmiszerlánc-biztonsági hatóság. A Nébih akkor arról tájékoztatta a figyasztókat, hogy az érintett tételek üzemekbe, vendéglátó egységekbe és háztartásokba egyaránt kerülhettek. A Nébih akkor felhívta a vásárlók (háztartások és vendéglátók) figyelmét, hogy a jelzett azonosító adatokkal rendelkező termékeket ne fogyasszák el, ne használják fel és az alábbi tünetek jelentkezése esetén haladéktalanul forduljanak orvoshoz.
2018. április 26-án a Nébih újra figyelmeztetett, hogy veszélyes fűszer került forgalomba , és hogy a fűszerköményt tartalmazó ételek fogyasztása miatt alakult ki ételmérgezés több betegnél.
Két embert kezelnek a Honvédkórházban
Két, csütörtök hajnalban kórházba került beteg ellátása és kezelése nyomán azonosították a Magyar Honvédség Egészségügyi Központjának (Honvédkórház) munkatársai azt az atropinmérgezést , amelynek nyomán a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ismét figyelmeztetést adott ki az országba került szennyezett fűszerkömény miatt.
A betegek tünetei atropinmérgezésre utaltak, ezért a kezelőorvos képalkotó és laboratóriumi vizsgálatok elvégzése mellett toxikológiai vizsgálatot is elrendelt. A terápiának köszönhetően a betegek tudata fokozatosan visszatért, így kiderült, hogy egymástól függetlenül, de ugyanolyan étel elfogyasztása után jelentkeztek a tüneteik. A Honvédkórház laboratóriuma az érintettek vizeletéből vett minta alapján azonosította a mérgezést okozó atropin jelenlétét, amelyről értesítette az élelmiszerbiztonsággal foglalkozó hatóságot. A betegek jelenleg stabil állapotban vannak, további megfigyelésük és kezelésük még tart - közölték.
Vigyázzunk a fűszerköménnyel!
A Nébih tájékoztatása szerint három vállalkozó, a Szegeden található Chili Produkt Fűszerkereskedelmi Kft., a pécsi Markovics Antal egyéni vállalkozó, valamint az Aroma Trans Europe Kft. (Budapest/Tiszakécske) terméke volt szennyezett. A hatóság a vállalkozások által forgalmazott egész fűszerkömények közül a 2018. július 31-i és a 2019. május 19-i lejárati idővel, az őrölt fűszerkömények közül pedig a 2019. augusztus 31-i lejárati idővel rendelkező tételeket vonta ki a forgalomból.
A Nébih közleményében most ismét arra hívja fel a vásárlók és a vendéglátók figyelmét, hogy ezeket a termékeket, valamint az Egyiptomból származó fűszerkömény termékeket ne fogyasszák el, ne használják fel.
Mérgezést kapott a gulyástól egy csoport turista
Az RTL Klub Híradója mindeközben arról számolt be, hogy ételmérgezés miatt 19 embert kellett kórházba szállítani csütörtök hajnalig Budapesten. A betegek többsége turista, akik ugyanazon a helyen ettek gulyáslevest.
Mivel a fűszerköményre gyanakszanak, mindenkit arra figyelmeztetnek, hogy ne használja sem otthon, sem az éttermekben a már meglévőt.