Közel duplájára nőtt az egynapos ellátások száma
Jó hír a betegeknek és az ellátórendszernek is, hogy néhány év alatt közel megduplázódott az egynapos sebészeti beavatkozások száma - írja a 24.hu . Az egynapos sebészet lényege, hogy a beavatkozást követő 24 órán belül a beteg elhagyja a kórházat és az otthonában gyógyulhat. A Pécsi Tudományegyetem, a Budapesti Corvinus Egyetem és a Budaörsi Egészségügyi Központ nemrégiben készült tanulmányából kiderül, hogy az állami egészségügyben legalább ezen a területen kiemelkedő a fejlődés: 2010 és 2015 között az egynapos formában ellátott esetek száma évi 130 995-ről 251 328-ra emelkedett. A vizsgált időszak minden évében növekedés tapasztalható, de a legnagyobb ugrás 2010-ről 2011-re figyelhető meg, amikor egy év alatt 50 ezerrel több ilyen beavatkozást végeztek el.
Régóta elterjedt ez a forma
A fejlett egészségügyi rendszerekben ez az ellátási forma már régóta elterjedt, hiszen mérsékli a kiadásokat, a beteg jóval rövidebb időt tölt az egészségügyi intézményben és gyorsabb a rehabilitációja, és hamarabb visszatérhet a munkahelyére. Az egynapos sebészet az ellátórendszert is kevésbé terheli, és általa a kórházi fertőzések rizikója is jelentősen csökken.
Az egynapos ellátások bővülésével a kórházak kiadásai és a fekvőbetegeket ellátó osztályok terhelésének csökkenése mellett egyes területeken a várólisták is rövidülhetnek. Ez úgy látszik, meg is történt, hiszen 2010 és 2015 között az egynapos sebészeti esetszámok mértéke meghaladta az 1,2 milliót.
Ezeken a területeken a legtöbb az egynapos beavatkozás
Az egynapos ellátásban a szülészet-nőgyógyászat, a szemészet , a sebészet és az urológia jár élen: a szülészet-nőgyógyászat teljesítette a legtöbb esetszámot (410 933), ami az összes egynapos beavatkozás 34 százaléka, míg a második legtöbb ellátás a szemészeteken történt (319 143 eset). A beavatkozásokat tekintve kiemelkedő a szürke hályog megszüntetését célzó műtétek száma, amit két nőgyógyászati beavatkozás, a vákuumos terhességmegszakítás és a küret követ.
Még vannak lemaradások
A kutatást végző munkacsoport felhívta a figyelmet arra, hogy a figyelemreméltó adatok ellenére Magyarország számos területen még így is lemaradásban van, például épp a listát vezető szürkehályog-műtétek terén. 2015-ben ugyanis az OECD adatai szerint az országok átlagosan a 87 százalékát végezték egynapos formában ezen műtéteknek, míg Magyarországon az 54 százalékát. Azonban a helyzet várhatóan tovább javulhat, ugyanis hajlandóságot mutat az állam is az egynapos ellátási forma ösztönzésére: tavalyi bejelentésük szerint nyolcmilliárd forint jut húsz, egynapos sebészeti helyszín kialakítására.