Az utasítás végrehajtására Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere múlt hét kedden, április 9-én nyolc napot adott a kórházak vezetőinek. Az intézkedés a fekvőbetegeket fogadó összes hazai gyógyító intézményre vonatkozik.
"Kirakják az öreg embereket meghalni"
A Népszava úgy tudja, az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézetnek (OORI) bár lesz olyan betege, akit szociális otthonba vagy másik kórházba visznek át, de nagy többségükről a családjaiknak kell gondoskodniuk. Egy, a lapnak nyilatkozó kórházi vezető szerint a családok azonban még felkészülni sem tudtak erre: lakásaikat nem alakíthatták át néhány nap alatt úgy, hogy elláthassák mozgáskorlátozott vagy éppen balesetben megsérült hozzátartozóikat.
A Jahn Ferenc Kórház szintén nehéz helyzetbe került. A 24. hu azt írja, a krónikus belgyógyászati osztályáról nagypénteken sorra hívták a hozzátartozókat, hogy keddig haza kell vinniük a javarészt idős, súlyos állapotban lévő rokonaikat. Egy hozzátartozó úgy nyilatkozott, dühíti ez a hozzáállás, "az, hogy a járványra hivatkozva ezt a rengeteg embert utcára teszik". Mint mondta, "kirakják az öreg embereket meghalni".
Egyelőre sok a nyitott kérdés
Azzal kapcsolatban, hogy van-e szakmai szabály arra nézve, hogy milyen állapotú beteg adható haza, egy intézményvezető azt közölte, "az orvosokra van bízva, egyszerűen ki kell üríteni és kész". A megkérdezett igazgatók szerint egyébként nemigen lehet megoldani a feladatot a kijelölt határidőre. Sorra "dőlnek be" a szociális otthonok , ahová az időseket küldhetnék, és más kórházakba sem lehetséges az áthelyezés, hiszen senkit sem fogadnak a kiürítés miatt.
Asbóth Márton, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) projektvezetője arról beszélt, a különleges helyzetre való tekintettel lehet ugyan betegjogokat korlátozni, de az ellátáshoz való jogot úgy általában nem. Ugyanakkor az ügyben egyelőre sok a nyitott kérdés, és nincs mindenre jogi alapú válasz - húzta alá.