A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara friss felméréséből drámai kép rajzolódik ki a jövőről. Előreláthatóan sokan választják majd, hogy negyvenéves munkaviszony után nyugdíjba vonulnak. Ez óriási veszteség lesz, mivel az 56-65 éves korcsoportba jelenleg 5163-an tartoznak, ezen belül az 56-60 éves korosztályba 3957-en, vagyis egy-két éven belül mintegy négyezerrel is csökkenhet a felnőttápolás területén dolgozók száma - írja a 168ora.hu.
A lap azt írja, hogy a frissen végzett szakemberek jó része külföldre megy dolgozni, vagy azonnal elhagyja az egészségügyet. Az elmúlt nyolc év átlagát tekintve a végzős hallgatók csupán 41 százaléka marad a pályán.
"A legtöbben a több műszakos munkarend, a család, a kivándorlás, a könnyebb munka lehetősége és a gyermeknevelési feladatok miatt hagyják el a pályát" - sorolja a lapnak az okokat Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke, majd hozzáteszi, hogy fontos lenne, hogy az egészségügyi dolgozó a munkahelyén megkereshesse a megélhetéséhez szükséges pénzt, de ezt jelenleg csak két-három mellékállást vállalva tudja előteremteni. Mint mondja, leginkább arra kell törekednünk, hogy a 19-35 éves korcsoportba tartozó 6340 embert ne veszítsék el.
A lap arra is felhívja a figyelmet, hogy a felnőttápolási tagozat kérdőíves felmérésének eredménye szerint számolni kell azzal, hogy a szakdolgozók körében nagy arányban előforduló szív- és érrendszeri, daganatos , mozgásszervi és hormonrendszert érintő megbetegedések sok esetben teljes munkaképtelenséget okozhatnak még a nyugdíjazás előtt, tovább súlyosbítva a már jelenleg is kritikus létszámhiányt. A középvezetők 51 százaléka egy vagy több krónikus megbetegedésben is szenved, ennek ellenére többségük a helyettesítés hiánya, illetve a retorziótól való félelem miatt nem mer elmenni betegállományba. A középvezetők 60 százalékát erősen veszélyezteti a kiégés, 10,45 százaléknál kritikus a helyzet, és csaknem egy százalékuk úgy érzi, már teljesen kiégett.