Mi a Leishmaniasis?
A Leishmania-fertőzés lappangása több nap, de akár több hét is lehet, ekkor bőrfekélyek alakulnak ki, amelyekből a kórokozó kimutatható. A betegséget a Leishmania nevű ostoros egysejtű protozoon okozza (18 olyan faja van, amelyek betegségeket okozhatnak az emberi szervezetben, de közülük a L. donovani, a L. tropica és a L. brasiliensis a leggyakoribbak). Az egysejtű különböző fajai másként hatnak a szervezetre: okozhatnak bőrelváltozásokat, fekélyeket szájban és az orrnyálkahártyán, illetve a belső szerveket (lép, máj), a csontvelőt és a nyirokcsomókat is megtámadhatják.
Tünetek
A Leishmaniasis előfordulása
A trópusi, szubtrópusi és mediterrán területeken fertőz elsősorban. Magyarországon nem honos a Leishmania, ám a betegséget a turisták behurcolhatják az országba, ezért előfordulhatnak megbetegedések. Ázsiában, Kelet-Afrikában, Közép- és Dél-Amerikában, illetve a Földközi-tengeri országokban fordul elő.
A Leishmaniasis okai
A parazita állatokról terjed át az emberre, egyes fertőzött légyfajták (elsősorban a lepkeszúnyog) terjesztik, és a csípésükkel jut be a szervezetbe. A fertőzés történhet vérátömlesztéssel, fertőzött tárgy (injekciós tű, egyéb szúró-vágó eszköz) révén vagy bőrérintettség esetén közvetlen kontaktussal is.
A Leishmaniasis tünetei
Napokkal, néha hetekkel a csípés után bőrfekélyek alakulnak ki (cutan leishmaniasis - L. tropica), fekélyeket okozhat a szájban és az orr nyálkahártyáján, illetve a porcokat és az arccsontot is megtámadhatja (mucocutan leishmaniasis - L. brasiliensis). Nagyon nehezen és hosszú idő alatt gyógyulnak a sebek, s heget hagynak maguk után.
Súlyos esetben a parazita megtámadhatja a zsigereket (lépet, májat), illetve a nyirokcsomókat vagy a csontvelőt is (visceralis leishmaniasis - L. donovani). Ez hónapokkal a fertőzés után alakul ki. Magas lázzal jár a betegség, a máj és a lép megnagyobbodhat, a bőr kiszárad és sápadt, szürkés árnyalatú lesz (fekélyek ebben az esetben ritkán láthatók), a betegnek nincs étvágya, a szőrzet ritkulni kezd, vérzékenység léphet fel. A fertőzés azonban lehet gyors lefolyású is, magas halálozási aránnyal.
A Leishmaniasis diagnózisa
A leggyakrabban az arcon, a nyakon és a végtagokon találhatók fekélyek. A bőrön először vérbő csomók láthatók, majd később sárgásbarna, vérrel kevert pörk képződik rajta, amely idővel leválik, és nedvedző fekély keletkezik a helyén. Ez a bőrfekély nem érzékeny és nem is viszket. Vigyázni kell, nehogy elfertőződjenek a sebek. A kórokozó kimutatása leggyakrabban mikroszkópos vizsgálatokkal történik az érintett területről vett mintából, de többek között diagnosztikus bőrpróba is rendelkezésre áll.
Csökkent védekezőképesség (például AIDS) esetén a kórokozó a nyirokerek és a vérerek mentén könnyebben terjedhet a szervezetben, megtámadva a belső szerveket. 6 éves kor alatti gyerekekre a legveszélyesebb a betegség.
A Leishmaniasis kezelése
Enyhébb lefolyású betegség esetén maguktól meggyógyulnak a fekélyek, de ez hosszú időt vesz igénybe. Többféle gyógyszerrel lehet felvenni a harcot a leishmaniasis ellen, a gyógymód megválasztása az egysejtű kórokozó fajától, a kórkép súlyosságtól és a fertőzés helyétől is függ.
A Leishmaniasis megelőzése
Ha olyan területre utazunk, ahol előfordul a leishmaniasis, védekezzünk a légycsípések ellen. Védőoltás nem létezik ellene.
Használjunk minden esetben szúnyog- vagy légyirtót, illetve aludjunk szúnyoghálóval ellátott szobában, ha olyan helyre utazunk, ahol elterjedt a kórokozó. Két évvel ezelőtt a leishmaniasist terjesztő lepkeszúnyog megjelent Dél-Magyarországon (Somogy és Baranya megyékben), akkor csak kutyákon észlelték a csípését. A klímaváltozással magyarázták a felbukkanását. A lepkeszúnyogok apró kétszárnyú rovarok, testük szőrös, hosszú csápjai vannak, a szemük fekete. A nőstényeknek van szúró-szívó szájszerve - derült ki a Magyar Egészségügyi Gázmesterek Egyesületének információs anyagából.