Mi a limfogranulóma?
A LGI nemi úton terjedő fertőző betegség, melyet a Chlamydia trachomatis L1-4 szerotípusai okoznak. Az LGI lényegében a nyirokcsomók és a környező szövetek gyulladása, mely gócos elhalásokat okoz, sipolyképződéssel jár, és hegesedés hátrahagyásával gyógyul.
Tünetek
A limfogranulóma előfordulása és okai
A betegség leggyakoribb Latin-Amerikában, Magyarországon csak évi egy-két behurcolt esettel kell számolni Az Egyesült Államokban évente néhány ezer új esetet regisztrálnak.
A LGI nemi úton terjedő betegség, mely általában az alacsonyabb kulturális-szociális szinten élők között terjed. Legfőbb kockázati tényező a szexuális partnerek gyakori váltása (promiszkuitás).
A limfogranulóma diagnózisa
- Már a kórelőzmény rendkívül hasznos lehet a felismerésben.
- Fizikális vizsgálat:
- Fájdalmatlan fekély található a nemi szerveken.
- Váladékozó végbélnyílás körüli sipoly előfordulhat.
- A lágyéki nyirokcsomók megnagyobbodása mindkét oldalon jól tapintható.
- A nyirokcsomók gennyes tartalma váladékozó sipolyok révén ürülhet.
- A nyirokcsomó szövettani vizsgálata: Az egyik nyirokcsomó eltávolításával és szövettani vizsgálattal, megfelelő festéssel, a kórokozó is láthatóvá tehető.
- Bakteriológiai tenyésztés: A tenyésztésre alkalmas gennyet a nyirokcsomóból injekciós tűvel és fecskendővel nyernek.
- Immunhisztokémiai vizsgálat: Fluoreszkáló anyaggal ellátott chlamydia-ellenes ellenanyag segítségével a kórokozó megfesthető, és ultraviola fénnyel megvilágítva láthatóvá tehető.
- Szerológiai vizsgálat: A vérből nagy koncentrációban mutathatók ki chlamydia-ellenes ellenanyagok.
A limfogranulóma tünetei, kórlefolyása
- Apró fájdalmatlan fekély a nemi szerveken.
- A lágyéki nyirokcsomók feletti bőrfelület duzzadt és vörös.
- Mindkét oldalon a lágyéki nyirokcsomók duzzadtak.
- Sipolyképződés és váladékozás a nyirokcsomókból.
- Vér és/vagy genny ürülése a széklettel.
- Fájdalmas bélmozgások és székletürítés (tenezmus).
A betegség 15-21 napos lappangási idő után fájdalmatlan fekéllyel kezdődik, mely főként a férfiak makkján, nőknél pedig a hüvelyben jelenik meg. Ahogy a fertőzés terjed, a lágyéki nyirokcsomók megduzzadnak, elgennyednek és sipolyok képződésével ürülnek a környezet felé. A betegnél az egész szervezetre kiterjedő tünetek is jelentkezhetnek, pl. rosszullét, láz, étvágytalanság.
Anális közösülés esetén a végbél körüli nyirokcsomók duzzadnak meg, a fertőzés véres végbélfolyással, fájdalmas székletürítésekkel (tenezmus),hasmenéssel és alhasi fájdalommal járhat. Nőknél a hüvely és a végbél között is létrejöhet sipoly. A betegség a nyirokcsomók és a környező szövetek kiterjedt hegesedésével gyógyul.
A limfogranulóma kezelése
Mivel a chlamydia sejtfal nélküli, csak más gazdasejt citoplazmájában életképes kórokozó, olyan antibiotikumokkal lehet elpusztítani, melyek a sejteken belül hatnak.
A ma legáltalánosabban elfogadott kezelések:
Doxiciklin napi 100 mg-os dózisban 3 hétig, eritromicin naponta 4x500 mg-os adagban 3 hétig vagy azitromicin hetente 1 gramm 3 alkalommal.
Az eritromicin és legtöbb származékának hibája, hogy ekkora dózisban különböző gyomor-bélrendszeri panaszokat okoz. Ráadásul savérzékeny, ezért a hüvely nyálkahártyáján hatékonysága kérdéses. Az azitromicin savval szemben ellenálló eritromicin származék, 1x1 gramm dózis hatása minimum 10 napig tart.
A limfogranulóma gyógyulási esélyei
A betegség megfelelő kezelés és időben történő felismerés esetén jól gyógyítható. Későn felismert esetben, illetve nem elég erős kezelés esetén szövődményekkel kell számolni, amelyek lehetnek a végbél heges szűkülete (strictura), a nemi szervek elefantiázisa - azaz jelentős megduzzadása a nyirok elfolyásának akadályozottsága miatt -, a direkt összeköttetés kialakulása a hüvely és a végbél között (rectovaginalis fistula), valamint agyhártya-agyvelőgyulladás (meningoencephalitis).
A limfogranulóma megelőzése
A nemi úton terjedő betegségek egyetlen biztos megelőzési módja a nemi önmegtartóztatás. A " biztonságos szex", az óvszer használata csökkentheti a fertőzés veszélyét. A fertőzéstől biztosan mentes, hűséges, monogám párkapcsolat javasolható megelőzésképpen. Kerülni kell a szexuális kalandokat, különösen egzotikus országokba való utazáskor. A "szexturizmus" fellendülésével Magyarországon is várható, hogy ismét megjelenik a "negyedik nemi betegség". Az óvszer olcsó és viszonylag hatékony eszköze a hasonló fertőzések elkerülésének, feltéve, ha azt már az aktus legelejétől alkalmazzák.
A betegség a harmadik világban és az Egyesült Államok spanyolajkú lakosainak körében gyakori, de a harmadik világban bárhol előfordulhat. Egzotikus utak során kerülni kell az idegen partnerrel történő szexuális kapcsolatot. Semmilyen segédeszköz, még az óvszer sem nyújt teljes védelmet, mert a fertőzöttek többsége orális közösüléssel is fertőz.