A legegyszerűbb és legtermészetesebb fegyver az izzadság ellen a test hűtése: árnyékban kell maradni, gyakran kell hűvös zuhanyt venni, kerülni kell az intenzív mozgást – de ez persze gyakran nem megoldható.
Egy jól bevált szer: a szódabikarbóna
Régóta tudjuk, hogy a szódabikarbóna gombaölő, gátolja a baktériumok elszaporodását, és semlegesíti a szagokat. Használhatjuk például úgy, hogy a port a cipőbe hintjük, hogy szagtalanítsa és fertőtlenítse. Vehetünk lábfürdőt, egy-két kanál szódabikarbónát feloldva egy lavór vízben. Használhatjuk közvetlenül a hónaljra mint hintőport.
A jó öreg timsó
A timsó természetes ásvány, alumínium-szulfát és kálium alkotja, fertőtlenítő és vérzéscsillapító hatása régtől fogva közismert, ezért használták borotválkozáskor már nagyapáink is. Tisztálkodás után használhatjuk úgy, hogy enyhén benedvesítjük, majd végighúzzuk a bőrön az izzadásra leginkább hajlamos részeken. Az ott maradó vékony sóbevonat elpusztítja az izzadságszagért felelős baktériumokat.
A hideg víz megizzaszt!
A közhiedelemmel ellentétben, amikor nagy a hőség, ha jéghideg vizet iszunk, az nemhogy nem hűt le, hanem egyenesen megizzaszt. A hideget érzékelve a szervezet azzal reagál, hogy "bekapcsolja a fűtést". Meleg ital hatására ezzel éppen ellentétes választ ad, de azt persze hiába várnánk egy forró teától, hogy hűsítőnek érezzük... Az a jó, ha hűvös, de nem jéghideg italt iszunk, és persze többet, mint általában. Aki ragaszkodik a forró teához, legjobb, ha a reggeli frissítő zuhanyozás előtt issza meg.
Kevesebb alkoholt és fűszert!
Az alkoholos, illetve a koffeint tartalmazó italok emelik a testhőmérsékletet, ezzel fokozzák az izzadást. Ugyanilyen hatásuk van a fűszeres ételeknek. Ami pedig az elfogyasztott hagymát a fokhagymát illeti, jó tudni, hogy sokak által nem kedvelt illatuk nem vész el, hanem megjelenik az izzadságban. A cinkben gazdag ételeket, mint például a máj, ugyancsak megérezni.
Segítség a kertből: a zsálya
Bizonyos izzadásgátló növények is: ilyen például a zsálya, amely az izzadságmirigyekre hat. Inkább a tinktúra fogyaszása ajánlható, a zsályatea ízét sokan nem szeretik. Naponta háromszor 25 csepp tinktúrát fogyasszunk egy pohár vízben, az étkezések idején. Külsőleg is hatásos: néhány cseppet el kell kenni az izzadós helyeken. A zsályaesszenciát gyerekek és terhes nők nem fogyaszthatják!
Színek és anyagok
A szintetikus anyagok nem vagy kevésbé engedik szabadon lélegezni a testfelszínt, mint a pamut vagy a vászon. Hőség idején ezekből készült könnyű ruhát hordva tudjuk elősegíteni bőrünk szellőzését és azt, hogy testünk képes legyen megfelelően szabályozni saját hőmérsékletét. Válasszunk világos színeket. A sötét színű ruhák elnyelik az infravörös sugarakat. A cipőnk legyen valódi bőrből vagy lenvászonból, hogy átjárhassa a levegő. A szandállal is elkerülhetjük annak veszélyét, hogy befülled a lábunk.
Na és a dezodorok?
Amit egyszerűen dezodornak hívunk, az valójában kétféle csoportja ezeknek az illatszereknek. A tulajdonképpeni dezodorok kizárólag az izzadságszag semlegesítésére szolgálnak, az izzadást magát nem gátolják. Dermatológus tanácsadónk leginkább a spray híve, mert a roller és a stick esetében nem kizárható, hogy baktériumokat is felviszünk a bőrre. Az izzadásgátlók nemcsak szagtalanítanak, hanem a bőr pórusait összehúzva akadályozzák az izzadást is. Hatékonyabbak tehát, mint az egyszerű dezodorok, de jó tudni, hogy az izzadásgátló hatás végett bennük lévő alumíniumsók irritálhatják a bőrt.