A kalcium az az ásványi anyag, amely a legnagyobb mennyiségben (0,75-1,2 kg) található meg az emberi szervezetben. Mintegy 99 százaléka a csontokba és fogakba épül, a szabadon maradó – mintegy 10 grammnyi – kalcium pedig az izmok, az idegrendszer, a váralvadás és néhány enzim működésében játszik fontos szerepet.
A „néma kór”, vagyis a csontritkulás
„A csontritkulás egyre többeket érint, ennek egyik fő oka a kalciumszegény étrend” – olvasható a kismarosi Málnalevél Patika korábbi Facebook-posztjában. Összefoglalójuk szerint csonttömegük nagyjából 30-35 éves korunkra éri el a maximumát, utána viszont folyamatosan leépül. A nők csontozata a menopauza időszakában veszít a legtöbbet az erejéből, ezért nekik különösen oda kell figyelniük a sokáig tünetmentes „néma kór” elleni küzdelemre.
Egyes adatok szerint a 18 és 60 év közötti nők egyharmadának napi kalciumbevitele nem éri el még az ajánlott mennyiség (800-1000 milligramm) 70 százalékát sem. A 60 év feletti nők körében azonban még aggasztóbb a helyzet, kétharmaduk ugyanis jóval kevesebb kalciumot visz be a szervezetébe, mint kellene.
Ezek a legjobb kalciumforrások
A Málnalevél Patika szakértői az alábbi, kalciumban gazdag ételek gyakori fogyasztását ajánlják, hogy csökkenthessük a csontritkulás – és a gyakori csonttörések – kockázatát:
- mák,
- sajtok és egyéb tejtermékek,
- szezámmag,
- bazsalikom,
- szójabab,
- mandula,
- pisztácia,
- fokhagyma,
- bab,
- borsó.
- petrezselyem.