Közismert a csontritkulás és a kalciumbevitel összefüggése: ha kevés kalciumot fogyasztunk, nagy eséllyel vesztjük el csonttömegünk jelentős részét. Kutatások szerint ma Magyarországon átlagosan 32%-kal kevesebb kalciumot fogyasztunk naponta, mint amennyi szükséges lenne a WHO ajánlása szerint. Természetesen nem lesz mindenki oszteoporózis-beteg idősebb korára, ám látható, hogy milyen mértékben emelkedik a betegség gyakorisága - éppen ezért szokták szakértők a XXI. század járványaként is emlegetni, annak ellenére, hogy természetesen nem fertőző. Nem muszáj azonban eljutnunk a csontritkulásig - számos jel mutatja, ha szervezetünk hiány szenved ebből a létfontosságú elemből! Vajon melyek ezek?
"Nem akar nőni ez a gyerek?"
Kezdjük a legfiatalabbakkal, gyermekeinkkel a kalciumhiány tüneteinek áttekintését! Ha az ő táplálkozásukban kevés a kalcium, a fejlődésük lelassul, sőt meg is állhat. Ennek oka egyszerűen a csontok növekedésének visszamaradása. A folyamat valamennyire visszafordítható, a megfelelő kalciumellátásra visszaállhat a csontok normális növekedése, de a hosszabb ideig tartó hiánynak centiméterekben kifejezhető következményei lesznek. A csontok növekedése a húszas évek elején zárul, az akkori csonttömeg lesz a maximum, így a fiatal korban kalciumhiányosan táplálkozó gyermekek sokkal nagyobb eséllyel lesznek csontritkulás áldozatai később, mint a többiek.
A kalcium hiánya azonban jelentkezhet még izomfejlődési problémaként, sőt mentális zavarokat is okozhat. Mindezek elkerülése miatt nagyon fontos, hogy a rendszeres tejtermékfogyasztás beépüljön a mindennapokba, szükség esetén pedig külső forrásokból pótoljuk a kalciumot gyermekeink étrendjében!
A láb görcsölése is utalhat kalciumhiányra
Ezt sem gondoltuk volna a kalciumról
Felnőttek esetében általában nincs különösebb következménye a rövidebb ideig tartó kalciumhiánynak. Ám mint már említettük, hazánkban körülbelül egyharmaddal kevesebb kalciumot fogyasztunk a szükségesnél, ezért törvényszerű, hogy sokaknak van olyan tünetük, amelyek megfelelő kalciumbevitellel vagy -pótlással elkerülhető lenne.
Ébredtek már úgy éjszaka, hogy a lábukon fájdalmasan görcsbe rándult? Egyesek szerint ez is visszavezethető a kalciumhiányra, mások szerint a káliumhiány (is) okozza. Biztos, ami biztos, nem árt ilyenkor a kalciumpótlásra gondolni, hátha elmúlik a kínzó izomgörcs.
Ha allergiás, akkor biztosan ismeri a kalcium áldásos hatását. Hirtelen fellépő allergiás reakcióknál - kiütések, fulladásérzés - nagyon hasznos felhajtani egy pohár vízben oldott kalcium-pezsgőtablettát. Ebből az is következik, hogy a hiány még az egészséges embereknél is képes előidézni kisebb fokú hörgőszűkületet, enyhébb mértékű fulladást. Sőt, kettőslátást vagy gyakoribb vizeletürítési ingert is, de ez már súlyosabb esetekre utalhat.
Gondoljon a kalciumhiányra akkor is, ha gyorsabban romlanak a fogai. A fogszuvasodás leginkább a fluor hiányára - és az egészségtelen táplálkozás mellett az elégtelen szájhigiénére vezethető vissza - de a kalcium adja a fogak tömegének nagy részét.
"Elvitte a babám a fogamat!"
Hány várandós édesanyától hallhattuk már ezt, hogy azért romlanak jobban a fogai, mert a "babája eleszi őket"? Nos, ebben van is igazság meg nem is. A várandósság alatt előfordulhat, hogy hányinger , hányás, savas reflux lép fel, amely természetesen károsítja a fogzománcot, szabad utat adva ezzel a fogszuvasodást okozó baktériumok romboló munkájának. Eddig igaz a védekezés, de a fő ok mégis a kalcium. A növekvő magzat ugyanis a saját fejlődéséhez szükséges anyagokat mindenáron biztosítani szeretné magának, és csontozata kialakulásához sok kalciumra, valamint foszforra van szüksége.
Ha az édesanya táplálkozásában nincs elég kalcium, első körben az anyai szervezet mozgósítja a saját tartalékait - azaz a csontokban és a kemény szövetekben, például a fogakban tárolt kalciumot. Azaz kalciumhiányos táplálkozás esetén a magzati szükséglet akár a fogakból is kalciumot vonhat el, melynek következtében a fogak állománya a csontritkuláshoz hasonlóan minőségi változást szenved el. Ez pedig egyenes út a fogszuvasodáshoz!
A kalciumhiány mindenkit fenyeget! Ismerjük fel a korai jeleket, és változtassunk táplálkozásunkon, hogy megelőzhessük a még nagyobb bajt: a pálcikaként roppanó csontokat!